Rolníci obdělávají kolem 3,5 milionu hektarů půdy. Zasaženo povodněmi bylo tedy více než procento polí, což by nemělo výrazně ovlivnit letošní úrodu. "Je to z pohledu sklizně marginální záležitost," řekl ČTK Šnejdrla.
Zemědělci zejména kvůli suchu, které panovalo v době jarního zrání obilí, přesto očekávají zhruba o deset procent nižší úrodu než před rokem. Nynější deštivé počasí zřejmě posune hlavní část žní z první do druhé červencové dekády.
V důsledku záplav uhynulo do neděle 768 zvířat, z toho 686 v Moravskoslezském a 82 v Olomouckém kraji, vyplývá z údajů Státní veterinární správy. Zemědělci přišli o více než osm desítek ovcí a koz, dvě krávy, sedm koní, dvě prasata a stovky kusů drůbeže, uvedl již dříve mluvčí SVS Josef Duben. Povodeň znehodnotila také potraviny živočišného původu, například kolem 1,5 tuny masa a masných výrobků.
Agrární komora chce pro pomoc zemědělcům založit zvláštní bankovní konto. Prezident komory Jan Veleba by měl dnes podepsat smlouvu o jeho zřízení, uvedl Šnejdrla. Účet by mohl fungovat od pátku.
Současné povodně jsou hodnoceny jako třetí nejhorší v novodobých dějinách státu po záplavách v letech 1997 a 2002. Od 24. června, kdy intenzivní deště zvedly vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy postupně zasáhly Olomoucký, Jihočeský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko a Strakonicko.