"V některých případech jde o takové jednání, že přichází v úvahu i odebrání licence," potvrdil MfD Fiřt bez dalších podrobností s tím, že celá věc je zatím v šetření. Řada majitelů tepláren využívá toho, že má jejich zdroj na dodávku tepla monopol a ceny i přes kontrolu úřadů šplhají stále výš, uvedl deník.
ERÚ začne zkoumat i nákup opatovické elektrárny a Pražské teplárenské. Britská International Power, která tento týden prodala tuzemské teplárny skupině J&T a energetické společnosti ČEZ, totiž sama napsala úřadu dopis, kde ho žádá o stanovisko. "Budeme se tímto obchodem zabývat z pohledu ochrany konečného zákazníka, tedy zda nehrozí riziko, že by lidé na změnu majitele doplatili," řekl MfD Fiřt.
Obavy ze zdražení tepla mají hlavně ve východních Čechách, kde je opatovická elektrárna hlavním dodavatelem pro Hradec králové, Pardubice a Chrudim. Zvýšení cen tepla po změně majitele by nebylo novinkou. V posledních letech se navýšila cena například v severních Čechách, kde získala teplárenskou firmu United Energy právě J&T, píše deník.
Zisky tepláren jsou podle listu na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí.
Problém se zdražením tepla bude na začátku září řešit parlament. Poslanci se budou zabývat novelou zákona cenách, která by dala jasná pravidla teplárnám, co vše si mohou započítat do ceny tepla a co ne. Má tak skončit například vysoký nájem za potrubí, které patří majiteli teplárny. Nově by podle zákona mohlo nájemné dosahovat jen výše odpisů.
Kontrola cen by měla podle novely přejít z ERÚ na ministerstvo financí, kde už dříve bývala. Na tom se už shodli ministři financí a průmyslu loni. Přesun kompetencí na ministerstvo ale ERÚ odmítá. Podle Fiřta má úřad na prověřování výrobců a jejich cen dostatečně kvalifikovaný tým specialistů. Nový zákon odmítají i teplárny, napsala dnešní MfD.