Průzkum zjistil, že když odezní šoky v oblasti dovozu, nezaměstnanosti a produktivity, v eurozóně se mzdová a cenová inflace usazuje pomaleji než v USA. Závěry průzkumu zveřejnila ECB, nicméně sama jej neschválila ani se k němu nevyjádřila.
"V dlouhodobém výhledu lze říci, že mzdová a cenová inflace je trvalejšího rázu v eurozóně než v USA, pokud se vezmou v úvahu dopady tří zmíněných šoků," zjistili autoři výzkumu Rita Duarteová a Carlos Robalo Marques. Zvláště markantní je to podle nich u šoků, které se projevují u nezaměstnanosti a produktivity.
V eurozóně platí, že mzdová a cenová inflace se po odeznění šoku na trhu práce vrací k normálu za zhruba 12 let. Ve Spojených státech je to jen asi devět až deset let, zjistil průzkum.
Spotřebitelské ceny v eurozóně v červnu poprvé v historii klesly. a inflace byla minus 0,1 procenta, přičemž v květnu se růst spotřebitelských cen zastavil na nule. Ekonomové pokles očekávali, a naplnila se tak jejich slova o možné deflaci, která představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen.
V USA spotřebitelské ceny klesly v květnu meziročně o 1,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od dubna 1950. Ve srovnání s předchozím měsícem se naopak mírně zvýšily o 0,1 procenta.