"Je to poprvé od roku 1990 co vidím, že se lidé přišli brát za svoje práva i ve volný den, ve státní svátek," oslovil demonstranty vybavené prapory, píšťalkami, sirénami a řehtačkami šéf Odborového svazu KOVO Josef Středula.
Odboráři, kteří jsou od pátku ve stávkové pohotovosti, začali stávku připravovat. "Pokud nebudou naše zítřejší další vyjednávání s vedení uspokojivá, pokud nebude jakýkoliv progres směrem k našim požadavkům, jsme připraveni stávku vyhlásit," řekl ČTK Středula po jednání odborových předáků po demonstraci. Jak dlouhá by případná stávky byla, neuvedl. Jestliže úterní jednání nikam nepokročí, bude stávka nejspíš ještě tento týden, doplnil.
Odboráři dnes dopoledne v Praze absolvovali další kolo vyjednávání s vedením firmy. Ta zaměstnancům nabídla 6,5násobek platu, pokud přistoupí na rozvázání pracovního poměru do 17. července, pokud na dohodu nepřistoupí, dostanou nižší odstupné. Odbory i zaměstnanci to považují na nedostatečné a požadují vyšší odstupné. Středula zmínil alespoň desetinásobek platu. "Ředitel evropské AEEL ale naše požadavky kategoricky odmítl," řekl ČTK šéf podnikových odborů Dušan Bílek.
"My chceme jen o něco důstojnější podmínky. My víme, že firma bude zavřená, že je přestěhovaná do Rumunska, ale my chceme, aby ti lidé měli alespoň o něco více peněz," řekl Středula.
Tachovsko má v kraji nejvyšší nezaměstnanost přes 11 procent. Po propuštění lidí z firmy, která je největším zaměstnavatelem v okrese, míra nezaměstnanosti na Stříbrsku stoupne až k 20 procentům, odhadli odborníci.
Podle mistrové Aleny Jarabicové pracovníci donedávna netušili, že je čeká masové propouštění. "Když přišli (noví majitelé), říkali, že je ve škodovce takový nárůst, že potřebují, jestli bychom mohli o týden oddálit dovolenou," popsala.
Demonstranty přišla podpořit také plzeňská hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD). Chtěla by, aby se na úrovni kraje, asociace krajů, na vládní úrovni a v parlamentu projednával takzvaný sociální plán, který je například v Německu zakotven v zákoně. "Tady není, takže ti lidé jsou skoro ze dne na den postaveni před hotovou věc, práce nebude a odškodné minimální jen podle zákona," řekla ČTK.
Nedávno změnila Alcoa Fujikura Czech majitele. Koupila ji kalifornská investiční společnost Platinum Equity. Propuštění 613 lidí firma oznámila odpolední směně 26. června. Zbývajících 120 lidí má zůstat zřejmě jen do konce roku. I když propouštění firma oficiálně odůvodňuje poklesem zakázek a kurzem koruny, podle zaměstnanců je to proto, že přesunula výrobu do Rumunska.