Analytici: Problémem návrhů ČSSD je zvyšování schodku rozpočtu

08.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. července (ČTK) - Protikrizová opatření navrhovaná ČSSD a zveřejněná minulý víkend jsou podle analytiků oslovených ČTK problematická především v tom, že zvyšují schodek státního rozpočtu. Veřejné finance je přitom podle ekonomů nutné stabilizovat a jejich schodek snižovat.

Sociální demokraté navrhují například věnovat na rozběhnutí ekonomiky jedno až 1,5 procenta HDP ročně. Peníze na stimuly chtějí získat v provozních výdajích. Dále navrhují uvolnění toku peněz z Evropských fondů nebo zavést daňová pásma.

"Návrhy ČSSD vypadají sice slibně, ale chybí v nich to nejdůležitější - cesta ke snižování rozpočtových schodků a příprava na fiskální dopady stárnutí populace," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Ostatní témata jsou podle něj ve srovnání s tím druhořadá.

Navrhované stimuly ekonomiky by podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu činily 38 až 57 miliard korun. Realizace celého ekonomického programu ČSSD by pak stála ročně 280 až 340 miliard korun. Otázkou pak podle něj zůstává, kde se podaří takové peníze získat. "Použité slovo "věnovat" je vskutku odpovídající a pravděpodobně tyto prostředky budou "věnovány" především na socialisticko-kolektivistické programy," uvedl.

Stejně tak se podle Ševčíka vládám ČSSD nikdy nepodařilo získat úspory ve výdajích ministerstev. Na druhou stranu souhlasí s návrhy na zjednodušení daňového systému nebo kampani proti daňovým únikům.

Snahu racionalizovat provozní rozpočtové výdaje považuje za pozitivní rys programu analytik UniCredi Bank Pavel Sobíšek. "Obávám se nicméně, že se tímto způsobem potřebných jeden až 1,5 procenta HDP nenajde. Chtít zvyšovat deficit rozpočtu nad rámec již připravovaného pro rok 2010 by bylo v přímém rozporu s politikou EU nově prezentovanou švédským předsednictvím," uvedl.

Plán sociálních demokratů na vytvoření 100.000 pracovních míst je podle Sobíška sice líbivý, ale stejně nereálný jako někdejší heslo ODS s číslem 50.000.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK