Stavební spoření si získalo již velkou oblibu. Klienti ho mohou využít ke spoření, které je výhodné díky nezdaněným úrokům a hlavně díky připisované státní podpoře. Další možností je získání úvěru na řešení bytových potřeb. Spořitelny se snaží vyjít klientům v jejich potřebách vstříc a připravily řadu variant spoření.
Obecně se dá říci, že spořitelny mají většinou 2 až 4 varianty stavebního spoření. My budeme předpokládat, že spořitelny mají tři varianty a označíme si je jako Rychlou, Standardní a Pomalou (názvy se mohou u jednotlivých spořitelen lišit, ale v podstatě vystihují tu stejnou skutečnost a i tím i podobné použití).
V jaké situaci tedy, kterou ze tří variant stavebního spoření vybrat?
-
Rychlá varianta - Ve slově rychlá se již skrývá potřeba něco rychle získat, v tomto případě jde o možnost rychle získat úvěr ze stavebního spoření.
-
Rychlou variantu smlouvy uzavřete, pokud potřebujete rychle realizovat vaše záměry v bytové oblasti, tzn. máte neočekávanou potřebu opravy, plánujete modernizaci nebo koupi nemovitosti.
-
Ve fázi spoření více spoříte a vyšší hodnotící faktor vám pomůže rychleji získat úvěr.
-
Ale i ve fázi úvěru bude splátka úvěru poněkud vyšší než u dalších variant, ale zase úvěr splatíte rychleji.
-
-
Standardní varianta - Jak již název říká, tuto variantu by měli uzavřít klienti, kteří mají zájem o spoření a uvažují i o úvěru.
-
Standardní varianta je určena pro ty, kteří myslí na budoucnost a v delším časovém horizontu uvažují o potřebě úvěru na definované bytové potřeby.
-
Fáze spoření se vyznačuje nižšími splátkami a nižším hodnotícím faktorem. Termín přidělení úvěru se tak poněkud oddaluje oproti rychlé variantě.
-
Splátka úvěru většinou odpovídá výši měsíční úložky a úvěr je splácen delší dobu.
-
-
Pomalá varianta - Je určena všem, kteří chtějí výhodně spořit a nemají akutní zájem o úvěr.
-
Pomalá varianta je vhodná především jako určitá pojistka, že někdy v budoucnu by se mohl využít úvěr, nebo je vhodné ji uzavřít třeba i jako spoření pro děti, u nichž se nepředpokládá blízké čerpání úvěru.
-
Tato varianta se může vyznačovat nižšími měsíčními vklady.
-
Nárok na úvěr vzniká později, ale varianta na druhou stranu zajišťuje nejnižší umořovací splátku úvěru a tím i dlouhodobé splácení úvěru.
-
Co říci na závěr?
Ať již zvolíte jakoukoli variantu, vždy výhodně spoříte a vždy máte nárok na úvěr ze stavebního spoření. Jde pouze o to, kdy Vám na něj vznikne nárok a jak dlouho a jak vysokou splátku budete platit.
Některé spořitelny umožňují i variantu měnit, ale zde pozor! Může se vám tak odsunout nárok na úvěr ze stavebního spoření třeba až za 6 nebo 12 měsíců po změně.