Evropská komise již od letošního března od zemědělců nakupuje máslo a sušené mléko, které se jim nepodařilo prodat. Platnost tohoto opatření by měla skončit 31. srpna, eurokomisařka Mariann Fischerová Boelová ovšem členským státům na zasedání ministrů zemědělství předloží návrh, který počítá s prodloužením podpory do února příštího roku.
"Konec intervenčních nákupů by způsobil vážná narušení na trhu a opět by se projevil na již tak nízkých výkupních cenách pro farmáře," uvedla komise odůvodnění, proč usiluje o prodloužení podpory. Komisní návrh přitom připouští, že intervenční nákupy by mohly být prodlouženy až do února roku 2011, pokud to bude nutné.
Podle týdeníku European Voice EK již od zemědělců nakoupila celkem 81.000 tun másla a 203.000 tun sušeného mléka. Pokud ministři prodloužení podpory schválí, měl by Brusel podle odhadů přikoupit dalších 31.000 tun másla a 50.000 tun sušeného mléka.
Intervenčních nákupů mohou využít i zemědělci v Česku. Ti si stejně jako jejich evropští kolegové stěžují na údajně likvidační nízké výkupní ceny mléka, přičemž na protest proti nim například zablokovali nedávno dopravu na několika místech Česka. Pokud by se ceny v nejbližších měsících nezvedly, může podle Agrární komory v ČR přijít o práci zhruba 2000 lidí a zároveň může být vybito asi 20.000 krav.
Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby letos utrží zemědělci kvůli cenám mléka o 4,5 miliardy korun méně než loni. Nyní se cena mléka pohybuje v Česku kolem šesti korun za litr, před rokem to bylo více než devět Kč.