Ve fondu na záchranu bank v USA zůstaly desítky miliard dolarů

09.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 9. července (ČTK) - Ve fondu na záchranu bank zůstaly americké vládě z celkových 700 miliard dolarů (zhruba 13 bilionů Kč) ještě desítky miliard. V Kongresu se tak rozhořela debata, jak s nimi naložit, napsala dnes agentura AP.

Ministerstvo financí si chce peníze podržet pro případ, že by se ekonomická situace ještě zhoršila. Někteří senátoři ale navrhují, aby se tyto peníze použily na snížení státního dluhu. A jiní dodávají, že by se alespoň část peněz měla nechat jako pomoc pro ty, kdo mají potíže se splácením střechy nad hlavou.

Snížení státního dluhu navrhují v Kongresu například finanční konzervativci Judd Gregg a Spencer Bachus. Za pomoc majitelům domů se staví skupina liberálů v čele s Barneym Frankem. "Jednoznačně čelíme nové vlně zabavování domů, protože roste nezaměstnanost," varoval Frank.

Otázka, co se zbylými penězi udělat, zesílí v následujících měsících, až bude Kongres osud úlevy finančnímu sektoru (TARP) posuzovat. Zákonodárci program schválili v říjnu minulého roku, když Wall Street málem zkolaboval.

Banky od té doby vrátily státu z pomoci 70 miliard dolarů, přestože má ekonomika nadále potíže a vysoká nezaměstnanost ohrožuje vyhlídky na rychlé hospodářské oživení. Manažeři bank jsou optimisty a uvádějí, že si bez státní podpory poradí.

TARP se uzavře na konci letošního roku, pokud ho ministr financí Timothy Geithner neprodlouží na příští rok. Vládní zúčtovací úřad GAO, který je kontrolním orgánem Kongresu, odhaduje, že vládě ve fondu zbylo 328 miliard dolarů.

Podle úřadu vláda poskytla zhruba 339 miliard dolarů a dalších 102 miliard přislíbila. Ve fondu tak zbylo kolem 259 miliard dolarů a dalších 70 miliard banky vrátily, píše AP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK