Agrobanka je již 13 let v likvidaci. V roce 1998 prodal nucený správce její zdravou část americké společnosti GE Capital a z této části po doplnění kapitálu vznikla současná GE Money Bank. ČNB do nově vzniklého bankovního domu vložila 20 miliard korun.
Minoritní akcionáři, mezi které patří i finančník Pavel Tykač, odškodnění chtějí za údajné poškození při prodeji zdravé části Agrobanky americké GE. Podstatou dohody je, že naopak oni stáhnou žaloby vůči bance, které napadají někdejší prodej americkému majiteli.
Podle informací deníku E15 zdržuje uzavření již téměř sepsané dohody především GE Money Bank. "Již nějakou dobu je dohoda krůček od podpisu, ale právníci GE Money Bank se neustále snaží otevírat již uzavřené problémy. Celé se to i kvůli schvalování ve Spojených státech a překladům do angličtiny táhne," řekl E15 jeden ze zdrojů blízkých transakci.
Banka se k situaci příliš vyjadřovat nechce. "Jednání o narovnání již nějakou dobu pokračují a vyřeší dlouholeté soudní spory. Ještě nebyla ukončena, jsou důvěrná a v tuto chvíli je nemůžeme více komentovat," uvedl deníku ředitel komunikace Roman Frkous. "Už to nebude dlouho trvat," řekl pouze šéf Sdružení minoritních akcionářů Agrobanky Jiří Kellner. Nic dalšího však deníku nechtěl uvést.
Banka je však podle Frkouse k dohodě ochotna přistoupit. "GE Money Bank je připravena ukončit 11 let trvající spory a věříme, že dohoda o narovnání je nejrychlejší a nejlepší řešení pro všechny zúčastněné strany," dodal Frkous.
V loňské výroční zprávě GE je podle E15 uvedeno, že banka na spory s akcionáři vyčlenila 800 milionů korun už v roce 2007, loni se rezerva na spory navýšila o 34 milionů korun. Banka rovněž uvádí, že aktuálně běží tři soudní spory, které napadají takzvané smlouvy o prodeji podniku, tedy zmíněnou koupi části Agrobanky tehdejší GE Capital. Vůči GE je vede akcionář Agrobanky Václav Sládek, dále bývalí členové dozorčí rady Agrobanky a také firma New Age Investments, která je rovněž akcionářem Agrobanky, píše deník.