"Nemyslím si, že je to rozhodnutí, které je potřeba udělat nyní, opravdu ho nelze nyní učinit zodpovědně," uvádí Geithner v přepisu rozhovoru, který bude CNN vysílat v neděli. Ministr také dodal, že vliv prvního stimulačního programu na ekonomiku bude znát až v druhé polovině letošního roku.
Spojené státy trápí hlavně prudký růst počtu nezaměstnaných. V červnu se míra nezaměstnanosti vyšplhala až na 9,5 procenta, nejvýše za 26 let. Podle Obamy je však zatím třeba být trpěliví, protože zastavit růst nezaměstnanosti vyžaduje čas a oživení trhu práce vždy zaostává za oživením ekonomické aktivity.
Obama také kritizoval Republikány, že se staví proti stimulačním opatřením, ale nenabízejí téměř žádné jiné návrhy, jak dostat zemi z nejhorší recese od 30. let minulého století. Odmítl také jednání o druhém kole stimulačních opatření. Současný stimulační plán podle něj nebyl vytvořen tak, aby začal fungovat za čtyři měsíce, ale během dvou let.
Od doby, kdy Obama podepsal zákon o stimulačních opatření, zanikly v zemi dva miliony pracovních míst, mnohem více, než vláda čekala. Některé společnosti ale uvádějí, že peníze z plánu jim pomohly odvrátit propouštění, napsaly agentury AP a Reuters.
Návrh zákona o balíku ekonomických stimulů za zhruba 787 miliard dolarů (asi 14,6 bilionu Kč) podepsal Obama v polovině února. Stimulační plán kombinuje daňové úlevy pro jednotlivce i podniky s rozsáhlými vládními výdaji na infrastrukturu či zdravotnictví.