"Rozšíření výrobního portfolia na plánovaných 3000 megawattů si vyžádá investice zhruba za tři miliardy dolarů," řekla listu mluvčí ČEZ Eva Nováková. Prvním velkým projektem bude podle ní výstavba paroplynové elektrárny v oblasti Hatay o výkonu 900 megawattů. Tento záměr již ČEZ intenzivně rozvíjí, dodala. Elektrárna by mohla být spuštěna už na konci roku 2012.
V příštích dvou letech by se pak kapacita Akenerji měla více než zdvojnásobit na 746 megawattů. Do provozu plánuje firma do roku 2011 uvést devět vodních elektráren a jednu větrnou o celkové kapacitě zhruba 390 megawattů.
Turecký trh je obrovskou investiční příležitostí kvůli rychlému růstu turecké ekonomiky. Poptávka po energii poroste v Turecku mezi roky 2009 až 2016 o šest až osm procent ročně, uvedl podle serveru Hürriyet Daily News předseda představenstva Akkök Group Mehmet Ali Berkman.
Možnosti v Turecku přilákaly kromě ČEZ i řadu dalších zahraničních investorů. Nováková uvedla, že společnost bude zvažovat i účast v dalších privatizačních procesech. ČEZ na tureckém trhu vlastní polovinu distribuční společnosti SEDAŞ, která operuje v průmyslovém regionu poblíž Istanbulu. Zbylý podíl v distribuční firmě ovládá skupina Akkök. Nákup svého 37,4procentního podílu v Akenerji od Akkök Group dokončil ČEZ letos v květnu, zaplatil 302,6 milionu dolarů.
ČEZ, který je sedmou největší energetickou firmou v Evropě, má zájem i o rozvoj jaderné energetiky v Turecku. "Rádi bychom se zúčastnili projektu na výstavbu jaderné elektrárny v Turecku, ale takovýto projet je extrémně nákladnou a dlouhodobou investicí. Proto bychom ocenili, kdyby turecká vláda byla rovněž součástí tohoto projektu," řekl Hürriyet Daily News generální ředitel ČEZ Martin Roman.