"Kanada je významným obchodním partnerem ČR. Zavedení vízové povinnosti v žádném případě nepřispívá k dalšímu rozvoji vzájemného obchodu, podnikání naopak poškozuje a komplikuje. Věříme, že zavedení víz pro občany ČR je krátkodobou záležitostí a bude co nejdříve zrušeno," sdělil ČTK předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich. Dodal, že bleskové zavedení víz výrazně poškozuje důvěru mezi ČR a Kanadou.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy by zavedení víz ale nemělo mít dramatický dopad na obchodování s Kanadou. "Víza jsou sice nepříjemnou komplikací, ale nezastaví podnikatelské cesty ani obchodní toky," řekl ČTK Tlapa. Zavedení víz ale zvýší náklady českých firem, které s touto zemí obchodují, upozornil.
Tlapa připomněl, že EU letos v květnu za českého předsednictví odstartovala dlouho odkládaná jednání o volném obchodu s Kanadou, tedy s jedním ze svých klíčových obchodních partnerů. Případná dohoda by měla přinést do pokladny členských států unie a Kanady zhruba 20 miliard eur ročně (téměř 600 miliard korun). "Náš přístup byl vždy spíše liberální, aby (ve vztahu ke Kanadě) bylo co nejméně bariér. A víza určitou bariérou jsou. Věřím proto, že se podaří v budoucnu náš vztah vrátit zpět k bezvízovému režimu," podotkl.
Objem obchodu mezi ČR a Kanadou se za posledních pět let zhruba zdvojnásobil, Česko ale vykazuje pasivní bilanci. Loni podle českých celních statistik činil dovoz z Kanady 348,6 milionu dolarů, naopak český vývoz obnášel 195,4 milionu dolarů. Saldo tak činilo 153 milionů dolarů. Export z ČR loni vzrostl o 25 procent a kanadský vývoz do ČR stagnoval na úrovni roku 2007.
České firmy loni do Kanady vyvezly především kolejnice, části elektrických strojů, pneumatiky, výměníky tepla, obráběcí stroje či pivo. Na straně dovozu z Kanady měly hlavní podíl mobilní telefony, léky, letecké součástky a krmivo pro zvířata.