Inspektoři v červnu odebrali 128 vzorků pohonných hmot a jakostním požadavkům nevyhovělo šest z nich. Normy nesplňovaly dva z 53 kontrolovaných vzorků automobilových benzinů, u kterých odborníci zjistili nevyhovující obsah síry a tlak par. Testy neprošly také čtyři z 59 vzorků motorových naft, u kterých byl odhalen vyšší obsah síry, špatná destilační zkouška či nevyhovující bod vzplanutí. U stlačeného zemního plynu LPG v červnu ČOI nezjistila žádné závady.
Nejlépe letos dopadly kontroly v lednu, kdy nevyhovělo normám 2,5 procenta vzorků. Nejhorší výsledek ČOI naopak zaznamenala v květnu. Tehdy odborníci zjistili závady u 9,2 procenta odebraných vzorků PHM.
ČOI například v dubnu u několika čerpacích stanic jedné společnosti odhalila velmi nekvalitní pohonné hmoty. Jméno firmy, jež tyto čerpací stanice provozuje, ČOI ale nezveřejnila s odůvodněním, že zákon to nedovoluje. Podobně ČOI postupovala už loni, kdy kvůli prodeji nekvalitních pohonných hmot udělila rekordní milionovou pokutu síti čerpacích stanic.
"Brání v tom (zveřejnění jména) nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší, tedy Ústava ČR," uvedla ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. Upozornila, že stát v minulosti kvůli poskytnutí jména pokutované čerpací stanice médiím musel této firmě zaplatit několik milionů korun odškodného.
Rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic kritizovaly mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a protikorupční organizace. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku letošního roku rozhodlo, že ČOI jména těchto stanic zveřejnit nemusí, protože od pokutovaných prodejců pohonných hmot by pak prý hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku. Televize Prima proto letos na jaře podala na MPO žalobu, v níž se domáhá zveřejnění údajů o pokutovaných čerpacích stanicích.
Jména pokutovaných sítí čerpacích stanic se nyní veřejnost může dozvědět až tehdy, pokud se jejich provozovatel s výsledkem správního řízení nesmíří a případem se bude zabývat Nejvyšší správní soud, který svá rozhodnutí zveřejňuje.