Pecina nicméně dodal, že měl při jednání s eurokomisařem pro otázky vnitra a spravedlnosti Jacquesem Barrotem i se švédským ministrem pro přistěhovalectví Tobiasem Billströmem dojem, že se k vízové problematice, která Čechy trápí, stavějí vstřícně.
"Oznámil jsem, že žádáme o využití klauzule solidarity," řekl Pecina s odkazem na žádost ČR o aktivaci procedury, která by mohla teoreticky vyústit v zavedení víz pro Kanaďany v rámci celé EU. Ministr dodal, že Česko o situaci oficiálně informovalo nejen Evropskou komisi, ale i švédské ministerstvo vnitra. Pecina podle svých slov ministry "požádal o vstřícnost" při řešení české žádosti. Ministři však dnes podle něj ještě nemohli oficiálně reagovat, protože na "ministeriádách", byť neformálních, je program připravený dlouho dopředu.
Šéf EK José Barroso ve středu přislíbil, že výkonný orgán unie vydá pravděpodobně v září zprávu, ve které bude reagovat na zavedení kanadských víz pro české občany. EU má sice jednotnou vízovou politiku, ale neznamená to, že může automaticky ve všech členských státech recipročně zavést víza.
Komise má na posouzení české žádosti o využití takzvané klauzule solidarity, která by podobný krok umožňovala, až tři měsíce. Zpráva EK pak může - ale nemusí - obsahovat návrh, aby unijní státy dočasně zavedly víza pro Kanadu. Návrh pak posoudí ministři vnitra členských zemí, kteří na to opět mají až tři měsíce. V praxi to znamená, že celý proces posouzení se v EU může protáhnout na půl roku.
Billström ve středu vyjádřil jasně podporu ČR. "Jakožto předsednická země EU jsme (v takových případech) nakloněni reciprocitě. Podání návrhu ale přísluší Evropské komisi, protože ta má mechanismus reciprocity na starosti," řekl.
Barrot zase upřesnil, že než se komise vysloví ke kanadskému rozhodnutí zavést víza pro Čechy, bude chtít pochopit, proč lidé z Evropské unie žádají v Kanadě o azyl.
Kanada od úterka zavedla vízovou povinnost pro české občany s odůvodněním, že je nutno zastavit růst počtu žádostí Čechů o azyl. Dala najevo, že mnoho žádostí je nepodložených a že žadatelé jen chtějí zneužívat štědrosti jejího azylového systému. Velká většina českých žadatelů o azyl jsou Romové.
Česká republika kanadské rozhodnutí kritizovala a vyzvala své partnery v Evropské unii, aby s ní projevili solidaritu. Zavedla také vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.