Vedení společnosti PA Export v dokumentu tvrdí, že vyčíslená škoda, jejíž náhrady se bude firma po ÚJV rozhodčími žalobami domáhat, vznikla kvůli vadnému stavebnímu projektu, neúplnosti předaných stavebních objektů a pozdnímu dodání některých projektů. ČTK zjišťuje vyjádření ÚJV.
Ředitel PA Exportu Štěpán Sádecký ČTK řekl, že jedna žaloba na částku 390 milionů korun, která se týká stavby pákistánské elektrárny Balloki, je již připravena. Druhou žalobu podle Sádeckého nyní dokončují právníci PA Exportu, přičemž požadované odškodnění se pohybuje kolem 100 milionů korun. Tato žaloba se vztahuje k projektu elektrárny Muridke.
Firma Siemens Engineering v insolvenčním návrhu své pohledávky po lhůtě splatnosti vůči PA Exportu vyčíslila na takřka 130 milionů korun. Pohledávky prý souvisejí se stavbou dvou elektráren v Pákistánu, kterou zajišťoval PA Export a jedním z dodavatelů byl Siemens Engineering. Sádecký ale tvrdí, že návrh na zahájení insolvenčního řízení se společností PA Export je nestandardní a v některých pasážích obsahuje neurčité informace.
Městský soud v Praze v závěru června zamítl návrh společnosti Siemens Engineering, aby byl v PA Exportu jmenován předběžný správce pro dohled nad nakládáním s majetkem. Firma Siemens Engineering se proti verdiktu odvolala a o dalším postupu rozhodne Vrchní soud v Praze.
O aktivity ve společnosti PA Export se nedávno zajímala protikorupční policie, která prověřovala, zda převodem peněz z účtů u České exportní banky (ČEB) a HSBC Bank nemohla firma poškodit věřitele. Banky totiž spolufinancují stavbu dvou elektráren v Pákistánu. Policie kvůli tomu nechala na jaře zablokovat peníze na účtech PA Exportu u ČEB, HSBC a ČSOB, s nimiž už ale firma může opět disponovat.
Sádecký naopak v červnu podal kvůli výstavbě dvou elektráren v Pákistánu trestní oznámení. Policie by podle něj měla prošetřit aktivity vedení ČEB a HSBC Banky vůči PA Exportu. V trestním oznámení Sádecký banky podezřívá, že se snažily přimět PA Export k převodu těchto pákistánských projektů v hodnotě bezmála šesti miliard korun na firmu BTG Energy.
Škodaexport patřil v 90. letech k největším exportérům průmyslových celků v Česku. Firmě ovšem postupně narůstaly dluhy a podnik se v roce 2002 dostal na pokraj bankrotu. Stát ho ale považoval za strategický pro tuzemský průmysl, a tak firmu od tehdejších akcionářů vykoupil a loni znovu privatizoval, přičemž jeho novým majitelem se stala skupina ČKD Group.
Majitelé PA Exportu v polovině května napsali ministerstvu financí, že chtějí odstoupit od kupní smlouvy na Škodaexport. Údajně totiž byli při privatizaci uvedeni v omyl, protože stav firmy byl mnohem horší, než jak to ukazovala předložená dokumentace. Požadavek na vrácení této společnosti státu MF odmítlo a na platnosti smlouvy i nadále trvá.