Slovenský soud povolil restrukturalizaci SkyEurope

17.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 17. července (ČTK) - Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope Airlines získala ochranu před věřiteli, čas na splácení dluhů a hledání nového investora. Fungovat ale bude pod dohledem správce, kterého ustanovil soud. Restrukturalizaci firmy povolil okresní soud v Bratislavě, informoval mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

"Soud vyzval věřitele, aby přihlásili své pohledávky ve lhůtě 30 dní od povolení restrukturalizace," napsal v tiskové zprávě Adamčiak. SkyEuropě bude během procesu ozdravování chráněna před návrhem na vyhlášení konkurzu ze strany věřitelů. Podnik sám ale může soud požádat, aby konkurz na její majetek vyhlásil.

Okresní soud rovněž stanovil, jaké právní úkony leteckého přepravce podléhají souhlasu správce. Adamčiak ale neupřesnil, které kroky musí správce schvalovat. Podle slovenských zákonů je ale správce například povinen během restrukturalizace sledovat vývoj finanční a obchodní situace dlužníka.

"Pokud se finanční situace nebo obchodní situace dlužníka změní tak, že nelze důvodně předpokládat úspěšné dokončení restrukturalizace, správce bezodkladně požádá soud o vyhlášení konkurzu," píše se v zákoně o konkurzu a restrukturalizaci.

V současnosti prý společnost jedná s dvěma či třemi investory, kteří by jí pomohli překonat problémy. SkyEurope zaznamenala v červnu meziroční pokles počtu cestujících, kterých přepravila 214.481. Ve srovnání s šestým měsícem loňského roku to bylo o téměř dvě pětiny méně.

Problémy nízkonákladového přepravce, který je od svého vzniku ve ztrátě, se prohloubily v letošním roce. Podnik přišel o několik letadel, další stroj mu kvůli údajným dluhům zadrželo například pařížské letiště Orly. Koncem června firma se souhlasem soudu vstoupila do režimu ochrany před věřiteli.

S akciemi SkyEurope se od roku 2005 obchoduje na vídeňské a varšavské burze. Největší podíl drží v aerolinkách investiční fond York Global Finance, kterému patří 29,9 procenta a je zároveň největším věřitelem. Více než 9,7 procenta vlastní společnost Focus Capital Investment, zbytek akcií je rozdělen mezi menší akcionáře.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK