"Navrhujeme zahájit diskusi a následně i legislativní kroky k prodloužení prázdnin o týden v červnu a září nebo o dva týdny buď v červnu nebo v září," uvedl Okamura. Asociace už odeslala příslušné dopisy ministerstvům školství, pro místní rozvoj a vládě. Ministerstvo školství by prý navíc mělo doporučit ředitelům škol, aby pouštěli děti na žádost rodičů na rodinnou dovolenou i mimo prázdniny.
Ministerstvo školství o dopisu ACČKA zatím neví, s vyjádřením hodlá vyčkat, až ho obdrží. Mezitím tento týden jednali zástupci úřadu s představiteli druhé Asociace cestovních kanceláří ČR o "klouzavých prázdninách". Podle mluvčího MŠMT Tomáše Boušky se k návrhu úřad staví zdrženlivě. "Budeme analyzovat možnosti této úpravy a hlavně budeme mapovat argumenty pro a proti," uvedl dnes Bouška.
O dva týdny delší prázdniny budou podle Okamury v první řadě výhodné pro rodiny s dětmi, v dlouhodobém horizontu prý prospějí i podnikatelům v cestovním ruchu. Rodiny by údajně mohly ušetřit za zájezdy mimo hlavní sezonu, cestovní kanceláře zase počítají s tím, že dlouhodobě rostoucí životní úroveň umožní Čechům v budoucnu nákup více zájezdů za sezonu.
Návrh Asociace cestovních kanceláří ČR na "klouzavé" prázdniny Okamura označil za nevhodný a nesystémový. "Vzhledem k tradicím v naší zemi je to pro veřejnost těžko přijatelné, navíc by mohla vzniknout situace, že děti v rodinách navštěvující různé školy, by měly odlišný termín prázdnin, což je zcela nepřijatelné pro většinu rodičů," uvedl.
Okamurova AČCKA se inspirovala v zahraničí. Delší prázdniny mají školáci například ve Francii, Itálii, Španělsku či Chorvatsku. Klouzavé prázdniny dle jednotlivých spolkových zemí mají v Německu. Podle Okamury by pro "malou Českou republiku klouzavý systém nebyl dobrý".
Délka školního roku je dána zákonem, délku prázdnin upravuje ministerstvo školství vyhláškou.