Dokument se kromě dalších staveb týká například výstavby dálnice D11 z Hradce Králové ve směru na Jaroměř nebo dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic. Zahrnuje také záměr výstavby paralelní vzletové a přistávací dráhy na letišti Praha-Ruzyně. Materiál počítá také s rozšířením výroby elektřiny v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.
Návrh původně obsahoval i šest oblastí, ve kterých by mohlo být úložiště jaderného odpadu. Podle dnešní zprávy serveru Aktuálně.cz je ale MMR minulý týden po jednání s ministerstvy průmyslu, dopravy a životního prostředí z dokumentu vyškrtlo.
Ministři už měli materiál na stole koncem června, jeho projednávání však přerušili kvůli údajným rozporům, které návrh obsahoval.
Navrženou politiku územního rozvoje dlouhodobě kritizují některá ekologická sdružení a obce. Schválení návrhu by prý dalo zelenou výstavbě údajně kontroverzních staveb bez možnosti pozdějších změn. Sdružení, jako je například Ekologický právní servis, požadují odložení a dopracování dokumentu.
MMR ale již dříve vyjádřilo s kritikou nesouhlas. "Přípravy začaly již v roce 2006 a současný předkládaný návrh je tak výsledkem této dlouhodobé práce jednotlivých meziresortních týmů. Ministerstvo ho považuje za koncepční, propracovaný s řádně vypořádanými připomínkami veřejnosti," uvedlo minulý týden ministerstvo.
Dokument je nástrojem územního plánování na celostátní úrovni. Týká se i preventivní ochrany území a obyvatelstva před povodněmi. Politika územního rozvoje by měla být nástrojem pro koordinaci územního plánování krajů a obcí, chce také propojovat koncepce a činnost ministerstev a správních úřadů. Má významný vliv na územní plány krajů i obcí, kterým například ukládá řešit negativní dopady stěhování obyvatel na okraje měst nebo znovu využívat opuštěné areály a plochy.