Finanční krize by mohla USA stát téměř 24 bilionů dolarů

21.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 21. července (ČTK) - Vláda Spojených států již vynaložila 4,7 bilionu dolarů (zhruba 85 bilionů Kč) na pomoc finančnímu sektoru. Celkové vládní výdaje související s finanční krizí by se za nejhorších okolností mohly vyšplhat na téměř 24 bilionů dolarů (zhruba 435 bilionů Kč). Uvedl to podle agentury AP generální inspektor programu vládní pomoci bankovnímu sektoru (TARP) Neil Barofsky ve zprávě pro Kongres.

Barofsky rovněž obvinil ministerstvo financí, že opakovaně nepřijalo doporučení, jež měla pomoci vysvětlit veřejnosti, jakým způsobem banky vládní pomoc využívají. Dodal, že TARP se vyvinul v program "neslýchaných rozměrů a komplikovanosti", který pohlcuje stovky miliard dolarů z kapes daňových poplatníků.

Program TARP, na který je vyčleněno 700 miliard dolarů, je přitom v rámci vládní podpory finančního sektoru pouze špičkou ledovce. "Jakkoliv velký a důležitý je TARP sám o sobě, je pouze jednou částí mnohem širšího vládního úsilí o stabilizaci a podporu finančního systému," upozornil Barofsky. "Celková potenciální podpora ze strany federální vlády by mohla dosáhnout až 23,4 bilionu dolarů," varoval.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK