Podle senátorky Soni Paukrtové (za Stranu pro otevřenou společnost) je v zákoně mnoho problémů. "Jednak jsou tam skutečně velké legislativní problémy a za druhé mám za to, že se oproti současnému stavu zhoršuje postavení daňového poplatníka," řekla ČTK Paukrtová. V čem konkrétně se jejich postavení zhorší, ale neuvedla. Právě ona na ústavněprávním výboru navrhla zamítnutí zákona.
To se pokusil na hospodářském výboru prosadit i senátor Petr Pakosta. Ten ale neuspěl, a tak výbor nezaujal žádné stanovisko.
Podle nového systému by se daně měly vybírat od roku 2011. Autoři si od něho slibují účinnější a právně průhlednější výběr daní. Daňový řád nijak nemění výši daní.
Nově by například mělo platit, že pokud finanční úřad dodatečně doměří daň a poplatník se odvolá, zaplatí tuto daň až po konečném pravomocném rozhodnutí. Ministr financí by měl také ztratit svou pravomoc promíjet daně. Úřady budou nově muset zdůvodňovat veškerá svá rozhodnutí.
Například daňoví poradci ztratí své výlučné právo zastupovat u příslušných finančních úřadů více klientů současně. Pokud se daňový poplatník přestěhuje v době, kdy ho úřad kontroluje, dokončí kontrolu původní úřad, a nikoli nový v novém sídle a bydlišti.
Daňový řád souvisí i s plánovaným zřízením Jednotného inkasního místa, což je projekt, který má sjednotit výběr cel, daní a pojistného.
Řád má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, který je podle některých odborníků již nefunkční a zastaralý.