"Příčinou je hlubší očekávaný ekonomický pokles a s ním související dezinflace, které budou mít za důsledek nižší daňové výnosy," uvedlo MF s tím, že v uvedeném odhadu jsou zahrnuta dosud přijatá protikrizová opatření. Deficit veřejných financí by tak měl stoupnout na 198 miliard korun. Prohloubení deficitu a překročení tříprocentního limitu však nejspíše nebude podle MF pro státy EU nikterak neobvyklé.
Kvůli vývoji deficitu veřejných financí MF očekává i výrazné prohloubení vládního dluhu. Ten loni činil přibližně 1,106 bilionu korun, což představuje 29,9 procenta HDP. Letos ministerstvo očekává propad dluhu až na přibližně 1,253 bilionu korun, což představuje 34,5 procenta HDP. I tak by ale ČR splnila tuto podmínku pro přijetí eura, protože podle maastrichtských kritérií nesmí dluh přesáhnout 60 procent HDP.
Česká republika loni nesplnila dvě z maastrichtských kritérií, tedy požadavků EU nezbytných pro přijetí eura. Kvůli loňskému celosvětovému růstu cen a dalším vládním opatřením loni Česko nesplnilo kritérium inflace, přičemž letos by jej již opět plnit mělo. ČR rovněž nesplnilo kurzové kritérium, protože země zatím nevstoupila do systému směnných kurzů ERM II.
Maastrichtská kritéria:
Inflace - ČR loni neplnila, letos bude pravděpodobně plnit
- odchylka od průměru tří členských zemí s nejnižší inflací maximálně 1,5 procenta (ČR loni vykázala 6,4 procenta, referenční hodnota byla 4,1 procenta)
Veřejné finance - ČR loni plnila; letos ne
- schodek veřejných financí maximálně tři procenta HDP (ČR měla loni 1,5 procenta; letos zřejmě bude 5,5 procenta HDP)
Zadluženost - ČR plní
- zadluženost země nesmí přesáhnout 60 procent HDP, i když je možné, aby stát s vyšší mírou zadluženosti přijal euro za předpokladu, že se jeho zadluženost trvale snižuje (ČR loni měla 29,9 procenta, letos se očekává 34,5 procenta HDP)
Měnový kurz - ČR zatím nevstoupila do systému ERM II
- udržování kurzu měny ve stanoveném pásmu alespoň dva roky
Úrokové sazby - ČR nemá problémy
- průměrná dlouhodobá nominální úroková sazba nesmí překročit o více než dva procentní body průměr úrokových sazeb tří členských zemí, které mají nejnižší inflaci (ČR měla 4,7 procenta; referenční hodnota byla 6,6 procenta)