Pokud by současný trend pokračoval i ve zbývajících měsících roku, je podle serveru velmi pravděpodobné, že banky za celý rok nepřesáhnou hranici 75 miliard korun. To by byla zhruba úroveň roku 2005. V loňském roce přitom banky poskytly hypotéky za 114 miliard korun a předloni dokonce za rekordních 142 miliard korun.
Slabší zájem o hypotéky vedle celkového zhoršení stavu ekonomiky a zpřísnění podmínek ze strany bank způsobují i úrokové sazby, které v červnu v průměru stouply na 5,55 procenta. Před dvěma roky se úroky v průměru pohybovaly kolem 4,5 procenta.
Zájemci o hypotéky si podle analytiků více vybírají. "Současná situace vyšších úrokových sazeb má některé zajímavé aspekty, neboť vede k vyšší informovanosti klientů. Klienti se častěji zajímají o výhodnosti konkrétních nabídek," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.
Lidé nejvíce čerpají hypotéky s fixací na pět let, jejich podíl v červnu činil 48 procent. Roste zájem o hypotéky s tříletou fixací, kterých byla v červnu již takřka třetina. I nadále platí, že čím delší dobu fixace klienti volí, tím nižší částku úvěru v průměru čerpají. Například u hypoték s fixací na rok vzrostla průměrná čerpaná částka v porovnání s květnem o 161.000 korun na 2,046 milionu korun.