Návrh na zvýšení daňových výdajových paušálů je součástí vládní novely zákona o povinném značení lihu. Do novely ho během projednávání ve sněmovně navrhl vložit poslanec ODS Michal Doktor.
Novela se původně dotýkala především novinek v povinném značení lihu. Mění například definici spotřebitelského balení lihovin. Nově se třeba bude spotřebitelským balením rozumět nejvýše šestilitrová nádoba s alkoholickým nápojem určená k prodeji konečnému spotřebiteli. Novela také upravuje způsob zacházení s páskami, kterými se alkohol označuje, i tresty za porušení zákona.
Ministr financí Eduard Janota již dříve s návrhem na zvýšení paušálů nesouhlasil. Podle něj by připravil státní pokladnu o víc než dvě miliardy korun ročně. Dnes tento návrh kritizoval i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle Štěcha jde o populismus a nezodpovědnou destrukci veřejných rozpočtů, které by takto přišly o peníze.
Podnikatelé budou moci nové limity využít zpětně již za letošní rok. U řemeslníků nebo zemědělců by se měly zvýšit na 80 procent z nynějších 60, u ostatních živností by se sjednotily na 60 procent. U příjmů z nájemného by zůstaly na 30 procentech.
Podnikatelé schválení návrhu již dříve přivítali. Někteří živnostníci tak budou podle Hospodářské komory platit nižší daně. Takzvané výdajové paušály využívá asi pětina živnostníků. Nemusejí vést mnohdy složité účetnictví, nýbrž evidují jen své příjmy a pohledávky. Místo výdajů si pak od nich odečítají výdajové paušály, tedy určité procento, které se odvíjí od typu živnosti