"Bude největší v ČR a snad se bude jednat i o největší sluneční elektrárnu i ve střední Evropě," uvedl Peřinka. Dvě firmy již podle něj staví, třetí by měla získat stavební povolení v nejbližší době.
V minulosti přitom vranovští zvažovali, že na území nechají postavit soukromého investora několik větrných elektráren. Část obyvatel ale byla proti, kvůli změně rázu krajiny i obav z hluku větrníků. O projektu sice ještě není rozhodnuto, ve Vranovské Vsi ale zájem o větrníky už příliš není.
Obce dostávají od provozovatelů slunečních i větrných elektráren příspěvky do svého rozpočtu. Tak tomu bude i ve Vranovské Vsi díky novému solárnímu projektu. Zřejmě se budou pohybovat v řádu milionů korun. "Pro malou obec do 300 obyvatel je ten příjem několikanásobně vyšší než celoroční rozpočet," poznamenal starosta. Přesnou výšku příjmů z elektrárny neuvedl. Rozpočet Vranovské Vsi na rok 2007 ale například počítal s příjmy 2,29 milionu korun.
V Česku solární panely vyrobí jen zanedbatelné množství energie. Jižní Morava je díky nejvyššímu slunečnímu svitu pro výstavbu solárních elektráren v zemi nejvýhodnější, slunce tam svítí asi o deset procent víc než v severnějších částech země.
Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku je několikasetnásobně nižší přesto, že jsou v zemi poměrně dobré podmínky.