Tuzemský chemický průmysl loni utržil o zhruba dvě procenta víc

23.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. července (ČTK) - Tržby ve stálých cenách v tuzemském chemickém průmyslu se loni meziročně zvýšily o více než dvě procenta na 434,7 miliardy korun, z nichž 61,5 procenta připadalo na vývoz. Chemický průmysl loni zaměstnával téměř 120.000 lidí, o 2500 více než předloni. Zatímco rafinérské zpracování ropy a farmaceutický průmysl zaznamenaly růst, výrobci zboží z pryže hlásily výrazný meziroční propad tržeb. Vyplývá to z výroční zprávy o vývoji chemického průmyslu v ČR v roce 2008, kterou připravil Svaz chemického průmyslu ČR (SCHP ČR).

Podíl chemického průmyslu ve zpracovatelském průmyslu byl loni přibližně 15 procent, což znamená mírný meziroční nárůst. Podíl zaměstnanců v chemickém průmyslu v rámci celého zpracovatelského průmyslu byl rovněž podobný jako předloni. Výraznější nárůst počtu pracovníků, a to o 3,5 procenta, zaznamenaly jen gumárenský a plastikářský průmysl.

V oboru rafinérského zpracování ropy se tržby ve stálých cenách zvedly o 4,4 procenta, přičemž v běžných cenách byl nárůst více než o pětinu. Mírně vyšší růst vykazovalo odvětví chemického a farmaceutického průmyslu, kde se tržby ve stálých cenách zvýšily o 5,7 procenta. Ve výrobě zboží z pryže naopak nastal propad tržeb ve stálých cenách o 4,2 procenta.

Vývozní výkonnost chemického průmyslu se loni podle SCHP ČR nepatrně zlepšila, a to zejména díky rafinérskému zpracování ropy (+ 5,1 procenta) a farmacii (+ 6,5 procenta). Ostatní odvětví ve vývozu stagnovala. Celkově v roce 2008 rostl vývoz rychleji než dovoz a záporné saldo meziročně pokleslo o 21,5 miliardy korun, a to hlavně díky zahraniční poptávce, píše se ve výroční zprávě. Česká republika loni dovezla chemické výrobky v hodnotě 393,9 miliard korun, o 2,4 procenta méně než předloni. Vývoz chemické produkce byl téměř 278 miliard korun, o 4,4 procenta více než předloni.

SCHP ČR byl založen v roce 1992, reprezentuje 138 organizací, z toho 62 výrobních a 76 nevýrobních.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK