Téměř třetina Čechů (32 procent) se obává, že by mohla v dohledné době kvůli zhoršující se situaci přijít o zaměstnání. Přesně 29 procent obyvatel ČR se ale naopak domnívá, že doba, kdy bylo v ohrožení nejvíce pracovních míst, již pominula a situace by se mohla zlepšovat.
Obecně platí, že lidé se víc bojí o ztrátu pracovního místa svých blízkých, než sami o sebe. V Evropské unii se v průměru ztráty zaměstnání v budoucnosti "velmi obává" 32 procent lidí, přičemž v případě ztráty zaměstnání svého partnera se bojí již 38 procent lidí a nezaměstnanosti svých dětí dokonce téměř polovina populace.
"Výsledek tohoto průzkumu mě nepřekvapil. Je celkem pochopitelné, že se Evropané obávají dopadu krize na jejich pracovní místa a rodiny," řekl novinářům eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla.
V současnosti míra nezaměstnanosti v celé EU dosahuje téměř devíti procent, což je nejvyšší míra od poloviny roku 2005. Podle Eurobarometru během krize o práci přišly 3,5 procenta občanů. S hospodářskými problémy se ale ve svém okolí setkalo daleko více lidí. Téměř čtvrtina dotazovaných odpověděla, že zná někoho ze svých kolegů, který v uplynulých měsících přišel o zaměstnání a 36 procent se s někým podobným setkalo v rodině, nebo mezi svými přáteli.
Tyto "počty" jsou přitom ještě daleko vyšší v zemích, které jsou krizi postiženy nejvíce, tedy především v Pobaltí. Kromě Lotyšska, Litva a Estonska však ztráta pracovních míst citelně postihla rodiny v Irsku a ve Španělsku, kde je bez zaměstnání téměř každý pátý občan v produktivním věku. Nejméně jsou naopak podle průzkumu veřejného mínění zasaženi lidé v Lucembursku, Řecku a v Nizozemsku.