Otazník se vznáší nad výší náhrad, kterou obdrží klienti za zakoupené a neuskutečněné zájezdy. Přes řadu ujištění kancelář stále nedodala slovenské pojišťovně Union potřebný seznam prodaných zájezdů. Ústav tak podle své mluvčí Judity Smatanové nemá představu, kolik peněz se lidem vrátí.
"Pracovníci kanceláře prý začali včera na těchto seznamech v požadované struktuře pracovat," uvedla Smatanová s odvoláním na e-maily od CK. Zároveň vyjádřila rozčarování nad způsobem a nedostatečností komunikace ze strany Tomi Tour.
Jak ve středu uvedl obchodní ředitel Tomi Tour Václav Fischer, zájezd má předplaceno zhruba 14.000 lidí, v penězích jde o necelých 160 milionů korun. Podle Fischera dostanou všichni klienti zpět své peníze v plné výši. Kancelář je pojištěna na částku 235 milionů korun.
Podle Smatanové však odškodnění v plné výši není jisté. "Oficiálně ta čísla nemůžu potvrdit, dokud nedostaneme podklady od cestovní kanceláře," uvedla mluvčí. Velkou sumu peněz navíc stojí repatriace klientů, kteří zůstali v zahraničí. Celkem jde o více než 3200 rekreantů a zhruba 15 letů.
Pojišťovna zároveň pomocí českých auditorů zkoumá skutečný stav financí "cestovky". "Prověřujeme účetnictví, ten úpadek se musí dokázat. Jejich vyhlášení je jedna věc a druhá věc je, že musí být prokázané, že k insolvenci skutečně došlo," uvedla Smatanová.
Tomi Tour patřila mezi deset největších kanceláří na trhu. S jejím podnikáním je spojena především Fischerova tvář; kontroverzní podnikatel byl podle některých informací hlavní postavou "cestovky". Její konec vyvolal řadu snah především ze strany asociací CK o zlepšení podnikatelského prostředí na trhu. Okolnostmi hospodaření CK Tomi Tour se zabývá policie.