Navrhované úvěrové produkty jsou výsledkem snahy EIB poskytovat podporu malým a středním podnikům v Evropě. Cílem je snižovat dopad současné úvěrové krize usnadňováním přístupu ke střednědobým a dlouhodobým prostředkům za výhodných finančních podmínek. EIB proto zjednodušila své postupy a zvětšila rozsah nabízeného financování tím, že do něj zahrnula také nehmotné investice a pracovní kapitál. EIB kromě toho zvýšila transparentnost způsobu převodu finančního zvýhodnění na konečné příjemce.
Částka je součástí společné podpory největších mnohostranných úvěrových institucí EIB, Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Světové banky sektoru malých a středních podniků v celkovém objemu až 24,5 miliardy eur, zhruba 625 miliard korun.
Samotná UniCredit Group vyplatí prostřednictvím zhruba 15 dceřiných a leasingových společností skupiny 1,2 miliardy eur, přes 30 miliard korun. EIB a UniCredit Group spolupracují v rámci přidělování těchto prostředků, mezi zájemce patří Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Srbsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko.
"Společné kroky se skupinou UniCredit Group a dalšími finančními institucemi vysílají k trhům zřetelně pozitivní signály," uvedl viceprezident EIB Matthias Kollatz-Ahnen. Již v květnu EIB například oznámila, že poskytne pro české malé a střední podniky úvěry za nejméně 200 milionů eur (zhruba 5,1 miliardy Kč). Prostředníkem pro úvěry se v tuzemsku stala Česká spořitelna.