Index Nikkei 225 klesl o 1,40 bodu a obchodní den uzavřel poklesem o 0,01 procenta na hodnotě 10.087,26 bodu. Obchodování sice otevřel růstem, záhy ale začal oslabovat. Před koncem seance ovšem většinu ztrát smazal. Širší index Topix nicméně o 0,2 procenta zpevnil a uzavřel na 930,13 bodu.
Ztrátám se nevyhnuly akcie koncernu Hitachi, a to v reakci na zprávu, že největší japonský výrobce elektroniky vykázal v minulém čtvrtletí ztrátu. Firma navíc oznámila záměr investovat zhruba 273 miliard jenů (asi 51,4 miliardy Kč) do odkupu pěti svých poboček.
"Investoři jsou teď opatrní, když hlavní index rostl devět dnů v řadě," poznamenal hlavní analytik společnosti Shinkin Asset Management Tomomi Jamašita.
Na devizových trzích byl zájem především o australský dolar, jemuž pomohl komentář australské centrální banky ke stavu ekonomiky. Na trhu tak sílí spekulace, že banka by se mohla chystat ke zvýšení základní úrokové sazby, i když zatím není jasné, zda v tomto nebo až příštím roce.
V pondělí byla zveřejněna i zpráva o růstu prodeje nových domů v USA, díky které se investoři zaměřili na rizikovější transakce. Oblíbili si tak akciové trhy a měny s vyšším úročením, což je například právě australský dolar. Z příznivé nálady ale hodně vytěžilo také euro.
V závěru obchodování euro k dolaru zpevnilo o 0,3 procenta na 1,4275 USD a je blízko hodnot ze začátku června. Vůči japonskému jenu euro smazalo ztráty a posílilo o 0,2 procenta na 135,75 JPY. Dolar k jenu však o 0,1 procenta oslabil a dostal se na 95,10 JPY. Australský dolar k americkému vystoupil nad 0,8300 USD a je nejvýše od září 2008. V závěru obchodování vykazoval růst o 0,8 procenta.
Australská měna rychle smazala ztráty po komentáři, který pronesl guvernér tamní centrální banky Glenn Stevens. Ten řekl, že nízké úroky by mohly nafouknout ceny domů. Nikde také podle něj není psáno, že centrální banka musí nejprve počkat, až bude kulminovat nezaměstnanost, a teprve potom přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.