Novinka se podle serveru týká takzvaného zákonného úroku z prodlení, stanoveného paragrafem v občanském zákoníku. Naopak se nijak nedotkne obchodních vztahů mezi podnikateli, u nichž má i nadále přednost smluvní určení úroku z prodlení.
Vláda podle materiálu navrhuje, aby se výše úroku z prodlení neměnila každého půl roku jako dosud, ale aby zůstala jednotná a neměnná po celou dobu trvání dluhu.
Výše úroku z prodlení podle občanského zákoníku se nyní odvíjí od repo sazby stanovené Českou národní bankou. Úrok z prodlení pak činí základní úroková sazba ČNB navýšená o sedm procentních bodů. V případě, že repo sazba v době vzniku prodlení činila například 3,5 procenta, roční úrok z prodlení činí 10,5 procenta z dlužné částky.
Výpočet však nyní podle serveru komplikuje pravidlo, že úrok z prodlení se počítá samostatně vždy za každé kalendářní pololetí, v němž prodlení trvá. "Jde o nesprávné pochopení příslušné směrnice Evropské unie," píše se podle serveru v komentáři k návrhu připravenému ministerstvem spravedlnosti.
Nově má být výše úroku neměnná po celou dobu trvání prodlení. Podle připravovaného materiálu má platit, že výše úroku z prodlení se bude vypočítávat z výše repo sazby, která byla platná poslední den kalendářního pololetí, jež předcházelo vzniku prodlení. Navýšení o sedm procentních bodů zůstává.
Ministerstvo spravedlnosti zároveň navrhuje, aby nový způsob výpočtu platil i pro úroky z prodlení, které započalo před nabytím účinnosti této úpravy. Změnu by jako nařízení vlády nemusel schvalovat parlament.