...trhu, když zákazníci kvůli ekonomické krizi šetřili na výdajích za jídlo.
Akcie majitele řetězce obchodů Albert, který díky včasné restrukturalizaci zvýšil podíl na trhu, klesaly o 4 procenta na téměř čtyřměsíční minimum, zatímco index evropského maloobchodního sektoru DJ Stoxx <.SXRP> stagnoval.
Ahold vykázal za druhé čtvrtletí tržby 6,43 miliardy eur, zatímco analytici oslovení Reuters v průměru čekali 6,56 miliardy. Na výsledku měl podíl hlavně liknavý růst ve Spojených státech, kde skupina provozuje řetězce Stop & Shop a Giant.
Přestože tržby i v současném ekonomickém klimatu meziročně stouply o zdravých 11,5 procenta, výsledek nedosáhl ani na nejnižší odhad analytiků, který počítal se 6,48 miliardy eur.
"Obchodní výsledky Aholdu byly mnohem slabší, než se čekalo," řekl analytik Richard Withagen ze společnosti SNS Securities. "Firma dokázala držet konkurenci dlouhou dobu v šachu, ale to se s dnešní sadou čísel zjevně mění."
Ahold přijal restrukturalizační opatření mnohem dříve než jeho konkurenti jako Delhaize <DELB.BR> či Kroger <KR.N>, když rekonstruoval obchody a provozy ve snaze dosahovat robustních tržeb navzdory zadrhnutí ekonomického růstu.
Ahold překonal růstem tržeb také výsledky větších evropských rivalů včetně Carrefouru - jenž tento měsíc vykázal za druhý kvartál pokles o 1,2 procenta - a Teska, jehož tržby ve Velké Británii vzrostly o 9,7 procenta, nejrychleji za dva roky [ID:nLG318764] [ID:nLG283312].
Spotřebitelé ve slabém ekonomickém prostředí sice více nakupují potraviny v obchodech a méně se stravují v restauracích, ale současně hledí čím dál více na ceny a jsou spořivější, dodal Ahold.
[AMSTERDAM/Reuters/Finance.cz]