"Nebezpečí kůrovcové kalamity bylo jedno z největších v historii vůbec. V loňském roce bylo v celé České republice zpracováno přes dva miliony metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva, což je zřejmě historicky vůbec nejvyšší objem zpracovaný v jednom roce," řekl Půlpán. Rozmnožení kůrovce napomohly rozsáhlé větrné kalamity Kyrill či Emma a také nadprůměrné teploty minulých let.
Lesy ČR kvůli nebezpečí kalamity v lesích rozmístily na 370.000 takzvaných lapáků, zatímco vloni jich bylo 210.000. Vzrostl také počet lapačů. Těch je nyní v lesích 58.000, vloni to bylo 50.600 kusů. Do obrany proti kalamitě lesy dosud investovaly 94 milionů korun, celkem by mohly náklady vystoupat na 150 milionů korun, což by i přes rekordní nasazení lapáků a lapačů bylo o 18 milionů korun méně než v minulém roce.
Před hrozbou kůrovcové kalamity varoval podnik už letos v dubnu, riziko kalamity zvýšilo i to, že se kůrovec začal letos rojit nejméně o 14 dní dříve, než je obvyklé. Pokud kůrovec strom napadne, musí se ihned pokácet. Když nejde rovnou na pilu a zůstane v lese, musí se kmen zbavit kůry nebo chemicky ošetřit.