...srpna
* 11 analytiků čeká stabilní sazby, devět snížení o 25 bps
* Slabá data pro snížení sazeb, zotavení v zahraničí proti
* Celkově trh vidí jedno uvolnění sazeb v srpnu nebo v září
* PODROBNOSTI PRŮZKUMU NA [ID:nLT540289] <CZ/ECON19>
Mirka Krůfová
Nadcházející hlasování České národní banky (ČNB) o úrokových sazbách halí nejistota, když se trh jednoznačně neshodl na tom, zda známky zotavení v zahraniční převáží nad slabými domácími ukazateli a silnější korunou.
Těsná většina 11 z 20 ekonomů ve středečním průzkumu Reuters předpověděla, že ČNB ponechá příští týden hlavní dvoutýdenní repo sazbu <CZCBIR=ECI> <CZRP=>, již používá ke stahování likvidity, na rekordním dnu 1,5 procenta. Za poslední rok ji přitom seřízla už o 225 bazických bodů.
Zbylých devět analytiků předpovídá na měnovém zasedání 6.srpna snížení sazeb o 25 bazických bodů.
"Pravděpodobně už nebudeme od Čechů očekávat další snižování (sazeb)," řekl Imran Ahmed, stratég rozvíjejících se trhů v Royal Bank of Scotland. "Současně je však příliš brzy na to, aby byly vidět známky zotavení."
"Přestože v rozvíjejících se ekonomikách začínáme pozorovat konec cyklu snižování sazeb, očekáváme, že sazby zůstanou nízké po dlouhou dobu," dodal.
Sousední Polsko ve středu podle očekávání podrželo hlavní sazbu na 3,5 procenta [ID:nnWLA0071], zatímco Maďarsko tento týden překvapilo uvolněním měnové politiky o 100 bazických bodů na 8,5 procenta.
Česká ekonomika se v prvním čtvrtletí smrštila o rekordních 3,4 procenta a analytici odkládali odhady, kdy se vrátí k růstu, když průmyslová produkce pokračovala v propadu. V květnu průmysl meziročně ubral 22 procent, meziměsíčně pak 2,1 procenta.
To spolu s dalším očekávaným růstem nezaměstnanosti a posilováním koruny je argumentem pro snížení sazeb.
Tři analytici, kteří nepředpovídají na příští týden pohyb sazeb, počítají s jejich snížením v září. Celkově je tedy trh naladěn ještě na jedno uvolnění měnové politiky v tomto cyklu.
Samotná banka však zpochybnila, zda je nutná další redukce z již tak nízké nominální úrovně sazeb, když jejich transmise nefunguje tak, jak by měla.
Sazby na dlouhém konci výnosové křivky se také dostaly pod tlak kvůli rostoucímu vládnímu dluhu.
Vyvážené názory z řad centrálních bankéřů také přispěly k rozpolcenosti trhu.
Viceguvernér ČNB Miroslav Singer minulý týden řekl v rozhovoru pro Reuters, že se prostor pro debatu o dalším snížení úrokových sazeb rozšířil, když ekonomice dominují protiinflační rizika [ID:nWLA9500].
Jeho kolega Mojmír Hampl zase tento týden řekl agentuře Bloomberg, že není přesvědčen, že by se nynější rekordně nízké úrokové sazby měly dále snižovat [ID:nDOK839818].
Na posledním měnovém zasedání 25.června bankovní rada ponechala nastavení sazeb beze změny poměrem 4-1, když stoupenec volnější politiky Pavel Řežábek hlasoval pro jejich snížení.
Trh v červnu očekával snížení sazeb v poměru 10-7.
"Bude to těsné... Ale celkově to vypadá na redukci o 25 bazických bodů. Pokud ne teď, tak určitě na dalším zasedání," řekl Michal Dybula, stratég BNP Paribas.
"Co všichni víme, že se stane, je obrovské rozšíření mezery výstupu ve světě, regionu a České republice. To bude motorem rizika deflace, které je podle mého názoru největší v České republice, pokud bereme střední a východní Evropu," dodal.
Česká meziroční inflace v červnu dosáhla 1,2 procenta. Podle ČNB se budou spotřebitelské ceny ve druhém kvartále příštího roku pohybovat na 1,1 procenta a ve třetím na 1,7 procenta, pod 2procentním cílem banky.
Bankovní rada bude také příští týden debatovat o nové čtvrtletní prognóze, od níž analytici očekávají snížení odhadu letošního poklesu hrubého domácího produktu z květnové předpovědi propadu o 2,4 procenta.
(Reportéři: Mirka Krůfová, Jan Lopatka a Michael Winfrey; Autor: Martin Dokoupil; Editoval: Jan Korselt)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]