"To, že firma účetní závěrku nezašle, může být důsledkem opomenutí či neochoty nechat jiné nahlížet do tajů svého hospodaření. Nezveřejnění však může i signalizovat, že se daná firma nachází v obtížné finanční situaci, případně stojí před bankrotem," komentuje zjištěná fakta CCB.
Podniky, kterým hrozí bankrot, jsou ovšem ještě liknavější. CBC zjistila, že předtím, než je vyhlášen úpadek, přestanou výkazy uveřejňovat téměř všechny firmy. "Pouze pět procent zbankrotovaných firem účetní výkazy zveřejnilo ještě v roce, kdy byl na ně konkurz vyhlášen. Dva roky před krachem nedodalo závěrky již 97 procent společností," cituje Ekonom z analýzy.
Společnosti zapsané v obchodním rejstříku jsou povinny předkládat řadu dokumentů vztahujících se k jejich vzniku, statutárním orgánům či k hospodaření. A zákony také jednoznačně vymezují sankce, kterými rejstříkový soud může provinilce trestat.
Sankce jsou podle Ekonoma tvrdé, přesto podnikatele houfně nedonutily, aby plnili své povinnosti. "V zákonech chyba není. Jednoznačně vymezují kdo, co a kdy se má do obchodního rejstříku posílat. Jsou také možnosti, jak neplnění sankcionovat. Problém je ale v represi. Nikdo totiž plnění těchto povinností nehlídá a nesleduje," řekl Ekonomu advokát Pavel Široký z kanceláře Nörr Stiefenhofer Lutz.
Veronika Ludvíková z ministerstva spravedlnosti Ekonomu potvrdila, že rejstříkové soudy odeslání výroční zprávy nesledují. Nevědí tak tedy ani, kolik firem všechny náležité listiny odevzdává, píše dnešní Ekonom.