Pokuty v celkové hodnotě 558 milionů korun nyní opět zaplatily společnosti Siemens včetně firmy Nuova Magrini a dále Hitachi a Japan AE Power Systems. Firmy ze skupiny Fuji a Toshiba Corporation požádaly ÚOHS o odklad zaplacení pokuty do vydání nového rozsudku brněnského krajského soudu a ÚOHS jim vyhověl. "Zatím nebylo rozhodnuto o obdobných žádostech společnosti Alstom a tří firem ze skupiny Areva," uvedl Vrána.
Rekordní téměř miliardovou pokutu dostalo v roce 2007 celkem 16 firem z nadnárodních holdingů za mnohaletý kartel v oblasti výroby takzvaného plynem izolovaného spínacího ústrojí (PISU). Firmy se ale odvolaly ke krajskému soudu, který pokuty loni zrušil.
Antimonopolní úřad poté podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. NSS letos v dubnu ÚOHS vyhověl, verdikt krajského soudu zrušil a vrátil mu případ zpět k jednání. Pokuty tím opět nabyly platnosti. Firmy je již přitom v minulosti jednou zaplatily, po jejich zrušení jim je musel stát vrátit zpět. Nyní část firem zaplatila podruhé.
Firmy podle ÚOHS celých 16 let od roku 1988 do roku 2004 a téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech. Sdělovaly si ceny svých nabídek, a jedna z nich si tak vždy zakázku zajistila. V Česku jde jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů Kč. Podle antimonopolního úřadu ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.
Za stejný prohřešek už firmy pokutovala Evropská komise a za jeden kartel nelze trestat dvakrát, uvedl loni soudce Krajského soudu v Brně David Raus k důvodům zrušení pokuty. Kartel jako takový prý soud nezpochybnil.
Podle druhostupňového rozhodnutí ÚOHS dostaly největší pokutu čtyři firmy ze skupiny Siemens, a to 284,88 milionu korun. Na kartel upozornil jeden z jeho účastníků, firma ABB. Díky tomu vyvázla bez sankce.