...čekalo
* Firmy se drží v zisku za cenu razantního snižování nákladů
* Výsledky oznámily též Siemens, BASF, Shell, VW, Telefónica
Přední evropské průmyslové koncerny ve čtvrtek vykázaly meziroční snížení zisku navzdory určité stabilizaci pramenící ze snižování nákladů a státní pomoci a upozornily, že neočekávají rychlé ekonomické zotavení.
Finanční výsledky strojírenských, ropných, chemických a automobilových skupin přinesly jen málo signálů, že se ekonomická situace zlepšuje, a jejich šéfové hovoří o tvrdých podmínkách s nepříliš světlými vyhlídkami.
Nanejvýš se zdá, že některé sektory už alespoň mají období nejhorších výsledků za sebou.
"Jediný závěr, který lze zatím vyvodit z této výsledkové sezony, je ten, že zotavení, které lidé očekávali do čtvrtého kvartálu, vypadá prchavě," řekl Philippe Gijsels, stratég z banky Fortis v Bruselu.
Německá strojírenská skupina Siemens <SIEGn.DE>, tahoun největší evropské ekonomiky, utrpěla prudký pokles zisku a analytici čekají do budoucna ještě horší propady [ID:nL0631355].
"Nepočítáme s rychlým zotavením," řekl generální ředitel Royal Dutch Shell <RDSa.L> Peter Voser poté, co ropná skupina vykázala propad zisku o 70 procent [ID:nLT485219].
Analytici uvedli, že příslib brzkého ekonomického oživení, který v předchozích čtyřech měsících poháněl celosvětový růst akciových trhů, se ve většině sektorů začíná vytrácet.
Čtvrteční údaje ukázaly, že počet nezaměstnaných Němců v červenci sice poprvé za devět měsíců klesl, ale po vyloučení jednorázových faktorů, především vládních opatření před zářijovými volbami, by opět výrazně vzrostl [ID:nSCH029729].
"Dokud se nám reálně nezotaví trh práce, nedojde ani ke zotavení ekonomiky, uvážíme-li, že 70 procent ekonomiky je taženo spotřebiteli," řekl Gijsels.
Ekonomický sentiment eurozóny se v červenci mírně zlepšil, ukázaly další čtvrteční údaje, které naznačily, že se ekonomika odráží ode dna, ale dosud neroste [ID:nSCH033563].
ZISK ZA CENU SNIŽOVÁNÍ NÁKLADŮ
Čtvrtletní výsledková sezona v Evropě ve čtvrtek, kdy vydalo svá čísla zatím nejvíce firem, nabrala na tempu. Společnosti vesměs slíbily investorům, že budou snižovat náklady ve snaze udržet výplaty dividend navzdory propadajícím se tržbám.
BASF <BASF.DE>, největší chemická skupina na světě, vykázala prudký pokles zisku a uvedla, že možná sníží dividendu. BASF slouží jako dobrý barometr spotřebitelské poptávky, neboť je dodavatelem pro celou řadu průmyslových odvětví od elektroniky až po stavebnictví [ID:nLT466796].
Pokles zjevně dosahuje dna v Severní Americe a Čína se již zotavuje, firma nicméně upozornila, že "udržitelný vzestup není na dohled".
Volkswagen <VOWG.DE> ve čtvrtek vykázal za druhé čtvrtletí propad provozního zisku více než o polovinu, avšak vysoko nad odhady trhu [ID:nLT199685]. Konkurenční Renault<RENA.PA> ohlásil za první pololetí čistou čtvrtletní ztrátu [ID:nLU712787].
V Japonsku pak automobilky Mazda <7261.T> a Mitsubishi Motors <7211.T> vykázaly ztráty třetí kvartál v řadě, ale ponechaly celoroční výhledy beze změny, když se spoléhají, že slabou poptávku vyváží snižováním nákladů.
Světlými body v Evropě se staly velké telekomunikační skupiny, které díky úsporným programům vykázaly za první pololetí nečekaně silné výsledky. Španělská Telefónica <TEF.MC> tak oznámila zvýšení čistého pololetního zisku o 0,7 procenta na 3,62 miliardy eur, nad očekávání analytiků [ID:nLU353492].
Gijsels z Fortisu nicméně řekl, že úsporná opatření hrají ve výsledcích firem nepřiměřeně velkou roli.
"Všechno to pramení ze snižování nákladů při nízkém základu tržeb. Ale snižování nákladů ve skutečnosti přispívá ke ztrátám tržeb napříč ekonomikou - když snížíte náklady, snižujete tržby někomu jinému."
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]