"Šlo by zvýšit daně například energetickým firmám. Víc než výrobním. Můžete energetickým firmám zavést například novou ekologickou daň," řekl Havel pro iHNed.cz. Přesnější informace však neuvedl.
Havel si je vědom, že i uvnitř ČSSD má elektrárenská společnost ČEZ, kterou by takováto daň postihla, své příznivce. Když nedávno sněmovna přidělila ČEZu zadarmo několik desítek miliard korun v podobě emisních povolenek, hlasovali pro i sociální demokraté, včetně místopředsedy strany Milana Urbana, připomíná server. "Ale já také za to kolegu Urbana kritizuju," neskrývá Havel, že v ČSSD existují rozdílné pohledy, jak by ekologické daně měly postihovat energetické firmy.
Podle Havla se státní rozpočet z dramatických problémů, do kterých ho uvrhly dopady ekonomické krize, bez zvýšení daní nebo zavedení nových, nedostane. Zhoršená makroekonomická predikce ministerstva financí, která byla zveřejněna tento týden, ukazuje, že bez zásahů by schodek v rozpočtu na příští rok přesáhl 200 miliard korun.
"Můžete ušetřit na lecčems. Můžete škrtnout dvě, tři miliardy v armádě. Můžete některé věci přesunout do budoucnosti. Můžete vylovit i 20 miliard. Ale nenajdete stovky miliard, které teď potřebujete a o které jste přišel kvůli tomu, že vláda po roce 2006 rychle snižovala daně," řekl serveru Havel.
Podle Havlových propočtů může stát získat úsporami zhruba 20 až 30 miliard korun a podle něj je nutné zaměřit se hlavně na zvýšení příjmů do rozpočtu.
ČSSD prosazuje, aby v příštím roce stoupla sazba daně z příjmů právnických osob na 21 procent, místo aby klesla na 19, jak s tím zatím počítá platný zákon.