První blok Temelína bude od pátku odstaven kvůli výměně paliva

30.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. července (ČTK) - První blok jaderné elektrárny (JE) Temelín bude od pátečního večera procházet pravidelnou každoroční odstávkou, mimo jiné kvůli výměně části paliva. Odstávka je naplánována na 71 dní, elektřinu tak bude až do první poloviny října vyrábět pouze druhý blok. Společnost ČEZ dnes o plánované odstávce informovala v tiskové zprávě. Druhý blok byl po obdobné odstávce připojen do rozvodné sítě 15. července. Letos tak nebudou současně v provozu oba dva bloky celkem 152 dní.

"Tentokrát máme mezi odstávkami pouze dva týdny, které bylo možno využít k čerpání letní dovolené," řekl vedoucí odstávky prvního bloku Jaroslav Boček. V detailním programu mají energetici naplánováno na 7000 činností. Vedle výměny paliva bude nejdůležitějším úkolem, stejně jako u druhého bloku, výměna lopatek třetích oběžných kol u dvou nízkotlakých rotorů turbíny.

Vedle čtyř stovek pracovníků jaderné elektrárny se na pracích během odstávky bude podílet asi padesátka dodavatelských firem. Výměnu jaderného paliva vždy doprovází důsledné kontroly Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

V průběhu odstávky prvního bloku bude vyměněno 31 palivových souborů z celkových 163, přičemž každý soubor v reaktoru vydrží čtyři roky. Samotná výměna paliva trvá podle mluvčího JE Temelín Marka Svitáka přibližně dva týdny.

Ještě tento rok elektrárna využije palivo od americké firmy Westinghouse. V roce 2010 jej pak začne nahrazovat prvními soubory od ruské firmy TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

V rámci výměny se nejprve provede kontrola všech 163 palivových souborů, přičemž se sleduje především jejich těsnost a geometrie. Poté je asi čtvrtina nejvíce využitých souborů nahrazena čerstvým palivem. Pracovníci zároveň musí rovnoměrně rozložit zbylé soubory. Celý proces snímá kamera MAAE, která dění v blízkosti reaktoru neustále monitoruje. Po kontrole inspektorů z SÚJB je reaktor zapečetěn pracovníky MAAE.

Celková váha všech palivových souborů v reaktoru je 92 tun. Každý soubor je tvořen 312 palivovými proutky o průměru zhruba šest milimetrů, 18 vodícími trubkami a centrální měřící trubkou. Palivo se ukládá do spodní části 11 metrů vysoké tlakové nádoby reaktoru, kde vyplňuje takzvanou aktivní zónu.

Z bazénu vedle reaktoru je vyhořelé palivo po takzvané vymírací době převezeno v transportním kontejneru do meziskladu vyhořelého paliva do areálu jaderné elektrárny v Dukovanech. Tam je odpad uložen až do konečného uložení v hlubinném úložišti. To prozatím v Česku neexistuje a o jeho umístění se ještě nerozhodlo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK