Mertlík: Recese se v rámci ekonomiky přesouvá

31.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. července (ČTK) - Tuzemské hospodářství čeká podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka těžké období ještě v letošním 2. pololetí i na počátku příštího roku. Podle něj je totiž ekonomika ve fázi, kdy se recese doprovázená rostoucí nezaměstnaností přesouvá z exportního průmyslu do domácích oblastí jakou jsou například služby. "Byť se zdá, že máme nejhorší za sebou, tak příští rok a druhá polovina letošního roku budou ještě hodně nepříjemné," uvedl Mertlík na tiskové konferenci.

Jedním z důvodů je rostoucí nezaměstnanost, která bude podle něj atakovat desetiprocentní hranici. Spolu s tím totiž bude klesat kupní síla Čechů a maloobchodní tržby tak nadále nebudou pomáhat ekonomice. "A proto čekáme u malých podniků a živnostníků vlnu bankrotů. Není to tak, že by recese zmizela, pouze se posouvá v ekonomice dále," uvedl.

Raiffeisenbank přitom ve své nejnovější prognóze očekává mírnější propad ekonomiky v letošním roce než například ministerstvo financí. Zatímco analytici banky odhadují letošní pokles HDP o zhruba 3,2 procenta, MF počítá s poklesem o 4,3 procenta.

Podle Mertlíka je přitom horší odhad ministerstva jen návratem ke konzervativnějšímu pohledu na ekonomiku, který přináší méně nebezpečí pro státní rozpočet. "MF vždy mělo nižší odhady než trh. Na to postavilo rozpočet a výsledkem bylo, že mělo spíše přebytky než horší deficity. Minulý rok to provedlo jinak a vedlo to jen k problémům," uvedl Mertlík. Navíc má MF podle něj horší odhad na vývoj německé ekonomiky, která tu českou významně ovlivňuje.

Rostoucí nezaměstnanost podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské také signalizuje, že z ekonomického pohledu je česká ekonomika relativně pružná. "Ten propad výroby se velmi relativně brzy projevil i v nezaměstnanosti, a to je z makroekonomického hlediska signál, že je flexibilní," uvedla. Zároveň upozornila, že ze sociálního hlediska je nárůst nezaměstnanosti samozřejmě velmi špatný, a to pro spotřebu a domácnosti jako takové.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK