Dnešní obchodní den koruna zahájila na 25,545 Kč/EUR a během dopoledne oslabila až ke 25,665 Kč/EUR, a to i přes lepší než trhem očekávaný výsledek červnové průmyslové výroby. V odpoledních hodinách však tlaky na oslabování koruny polevily a kurz se vrátil zpět pod 25,60 Kč/EUR, uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky.
Podle předběžných údajů ČSÚ česká průmyslová produkce zpomalila meziroční pokles z květnových 22 procent na červnových 12,3 procenta.
"Za poslední týden koruna maličko oslabila, z pohledu posledních dvou dní ale stagnuje. Kurz naprosto ignoruje data z ekonomiky a vyčkává na zprávy ze světa a hlavně na to, jakým směrem rozhoupou světové trhy," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.
Bankovní rada ČNB bude příští týden ve čtvrtek rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Analytici jsou v názoru, zda ČNB sazby sníží ještě o čtvrt procentního bodu, nebo je ponechá beze změny, nejednotní. Případné snížení by podle Vejmělka mohlo vést u koruny k určitému oslabení.
Dolar dnes díky optimismu na světových finančních trzích nejprve z nočních hladin kolem 1,407 oslabil až k poledním 1,415 USD/EUR. Trh ale podle Pikory naprosto přehlížel pesimistická data z Evropy a čekal jen na americký hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí.
Ten se podle předběžné zprávy snížil v přepočtu na celý rok o procento, na trhu se ale počítalo s propadem 1,5 procenta. Data tedy signalizovala, že má ekonomika to nejhorší za sebou a již brzo začne růst.
Podle Pikory ale mezi obchodníky brzy zavládla panika, protože se při hlubší analýze ukázalo, že výdaje amerických spotřebitelů, které představují téměř 70 procent HDP, klesají o 1,2 procenta, ačkoli v minulém čtvrtletí už nepatrně rostly. Akcie proto začaly padat a dolar ztráty přechodně vymazal. Kolem 17:00 byl už ale znovu slabší na 1,4172 USD/EUR.