Akcie v USA dnes téměř beze změn

31.07.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 31. července (ČTK) - Americké akcie zakončily poslední obchodní den týdne bez větších změn, většinu dne ale byly v zisku a červenec pro ně byl mimořádně úspěšný. Hlavní indexy zažily nejlepší měsíc za několik let, některé dílčí indexy dokonce za několik desítek let. K růstu dnes přispěla statistika, která naznačila, že největší ekonomika světa by se ještě letos mohla vrátit k růstu, i když zřejmě pouze mírnému. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

Dow Jonesův index dnes vzrostl o 17,15 bodu a den uzavřel růstem v rozsahu 0,19 procenta na hodnotě 9171,61 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,07 procenta na 987,48 bodu, index Nasdaq Composite ale o 0,29 procenta oslabil a uzavřel na 1978,50 bodu. Většinu dne měl ale právě Nasdaq největší zisky.

Za celý červenec má Dow Jonesův index zisk 8,6 procenta, což je nejlepší měsíční výsledek od roku 1989. Index S&P 500 si připsal 7,4 procenta, a zaznamenal tak nejlepší měsíc od roku 1997. Index Nasdaq Composite, jehož součástí jsou především akcie firem z odvětví vyspělých technologií nebo ve fázi silného růstu, v červenci zpevnil o 7,8 procenta. To je rovněž nejvíce od roku 1997.

Ještě lepších výsledků nicméně dosáhl indikátor S&P CAPS. Ten má za sebou nejlepší pětiměsíční růst od roku 1938.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala tempem jednoho procenta ročně, zatímco na trhu se čekalo snížení o 1,5 procenta. Revize dat ale ukázala, že v prvním čtvrtletí propad hrubého domácího produktu v přepočtu na celý rok činil 6,4 procenta, zatímco předběžná zpráva ukazovala na pokles o 5,5 procenta.

Ukázalo se také, že spotřebitelé zatím nejsou ochotni výrazněji zvýšit výdaje. Trh sice věří, že americká ekonomika by se mohla ještě letos vrátit k růstu, kvůli slabým spotřebitelským výdajům to ale podle ekonomů zřejmě nebude oživení příliš silné.

"Myslím, že zpráva o vývoji HDP není tak špatná. Když se na ty údaje podíváte, tak úpadek v prvním pololetí je docela příznivý pro růst ve druhém pololetí," podotkl analytik společnosti Deutsche Bank Adam Boyton. S tím souhlasí i někteří další analytici.

"Obecně vzato, pokles o jedno procento pořád znamená obrovské zlepšení proti předchozím čtvrtletím. To odpovídá i stabilizaci, kterou v ekonomice pozorujeme," řekl hlavní analytik společnosti Travelex Global Business Payments Omer Esiner. Upozornil, že je stále ještě léto, kdy jsou slabší objemy obchodů, protože obchodníci bývají na dovolené. Trhy tak podle něj asi ještě budou kolísat.

Na devizových trzích se snižoval kurz dolaru, a to právě v reakci na statistiku o vývoji americké ekonomiky, díky níž se investorům vrací chuť riskovat. Dolar byl přechodně vůči koši měn na nejnižší úrovni od začátku roku, euro naopak mělo vůči dolaru nejlepší den za více než měsíc.

Na dolar působilo i to, že je konec měsíce, kdy investoři vyvažují portfolia a upravují zastoupení jednotlivých investičních nástrojů. Dolar ale podle analytiků zrychlil pokles už ve chvíli, kdy byly prolomeny klíčové technické úrovně.

Takzvaný dolarový index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, oslabil zhruba o 1,3 procenta na 78,291 bodu. Během dne ale klesl až na 78,220 bodu, což bylo letošní minimum. Za celý červenec index oslabil přibližně o 2,3 procenta.

Euro vůči dolaru zpevnilo o 1,3 procenta na 1,4252 USD, což je největší denní nárůst za více než měsíc. Za červenec euro zpevnilo o 1,6 procenta. Dolar vůči japonskému jenu oslabil o 0,8 procenta na 94,71 JPY, euro k jenu naproti tomu zpevnilo o půl procenta na 135,03 JPY.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK