Podobný osud čeká patrně i vyhlášení 30. června jako významného dnu odchodu okupačních armád z území ČSFR. Změny v kalendáři nepovažuje za svou prioritu žádná z poslaneckých frakcí. Do voleb tak pravděpodobně nebudou schváleny a padnou "pod stůl", protože nová sněmovna už se jimi zabývat nemůže.
"S největší pravděpodobností se to už opravdu stihnout nedá. Škoda jen, že tak dlouho - od října loňského roku - ležel (návrh) ve sněmovně," uvedla poslankyně a exministryně obrany Vlasta Parkanová (zvolena za KDU), která je spoluautorkou tohoto zákona. Prý se ho pokusí prosadit v příštím volebním období, pokud bude zvolena.
Udělat z Velkého pátku státní svátek chtěl bývalý senátor Martin Mejstřík (nez.). Původně navrhoval, aby bylo volno i na Zelený čtvrtek, pro to se ovšem v horní parlamentní komoře nenašla podpora. Senátoři se tak shodli pouze na Velkém pátku. "Cílem nebylo udělat Velký pátek svátek, ale vytvořit souvislé volno. Zkoušeli jsme také vylepšit systém obecně, aby se svátek uprostřed týdne přesunul k víkendu, aby to navazovalo," popsal záměr senátor Jaroslav Kubera (ODS). Jeho návrh ovšem neprošel. Podle senátorů by bylo obtížné slavit svátek v úplně jiný den. "Oni se ptali, jak by se to slavilo. Ale on stejně nikdo nic neslaví, hlavně že je volno," dodal Kubera.
Česko má nyní 13 státních svátků nebo volných dnů, jejich počtem je spíše na nižším evropském průměru. Norsko má například 19 státních svátků.