Po zhruba deseti měsících od faktického kolapsu islandského finančního systému by se tak ekonomika tohoto ostrovního státu měla začít vracet k normálnímu fungování.
Dohoda podle zástupců měnového fondu umožní, aby se první revize programu dostala před radu měnového fondu a mohla být schválena koncem srpna či začátkem září. Pak bude možné uvolnit další tranši úvěru v objemu asi 162 milionů dolarů (zhruba 2,93 miliardy Kč).
"Díky prodloužení lhůty mohly úřady podrobně formulovat své plány, včetně fiskální konsolidace a liberalizace kapitálové kontroly, takže nyní mohou pokročit s prací na restrukturalizaci finančního sektoru," řekl náměstek evropské sekce MMF Poul Thomsen.
MMF původně jako předběžný termín dokončení revize programu financování stanovil datum 3. srpna, tento týden ale oznámil, že závěry revize se zpozdí.
Centrální banka mezitím představila rozfázovaný harmonogram odstraňování restrikcí, které zavedla v reakci na kolaps finančního systému koncem loňského roku.
Islandská média spekulují, že MMF schvalovací proces odsunul kvůli tomu, že se v islandském parlamentu stále nedařilo schválit silně nepopulární návrh o odškodnění. Ten počítá s tím, aby Island vyplatil miliardy eur Británii a Nizozemsku za zmařené investice do islandských vkladových účtů, takzvaných "Icesave".
Island se z kdysi ospalé rybářské osady změnil na prosperující zemi a největší rozmach zaznamenal v minulých letech. Jeho ekonomika ale rostla především díky úvěrům. Když v roce 2007 přišla finanční a následně i hospodářská krize, zadlužené islandské banky situaci neustály. Jejich pád destabilizoval celý finanční systém Islandu.