Výroba solárních článků a modulů ještě nedávno v Evropě patřila k sektorům, které zažívaly prudkou expanzi. Finanční a hospodářská krize si ale vybrala daň i v tomto odvětví, a propad poptávky tak nyní jde ruku v ruce s poklesem cen.
Situaci evropských výrobců komplikuje i to, že Čína vkládá do solární energie velké naděje a snaží se tamní firmy všemožně podporovat. Před pár dny Peking oznámil další iniciativu, která čínským výrobcům ještě více usnadní boj se zahraniční konkurencí. Čínští výrobci pracují s nejnižšími náklady a nyní je zřejmě budou moci snížit ještě více.
Experti jsou přesvědčeni, že evropští výrobci už nemají na vybranou a pokud se budou chtít rovnat čínské konkurenci, budou muset výrobu přesunout tam, kde ji mají největší rivalové. Tedy do Asie. "Firmám ze Západu se budou náklady snižovat velmi těžko," podotkl portfolio manažer švýcarské společnosti Sustainable Asset Management Thiemo Lang.
Už teď se dá říci, že rok 2009 je pro evropské výrobce solárních článků rokem ztraceným. Německo by podle odvětvové organizace EPIA sice mělo zůstat největším trhem podle objemu instalovaných modulů, avšak slábnoucí poptávka spolu s horším přístupem k úvěrům snižují naděje, že se odvětví z krize rychle zotaví.
Naopak Čína se rozhodla, že bude firmám poskytovat další přímé dotace nad rámec těch, které už tamní firmy dostávají. Přímé dotace tak bude poskytovat až na 50 procent objemu investic do solárních projektů.
V březnu čínská vláda oznámila, že bude finančně přispívat na solární systémy instalované na střechy domu, pokud budou mít maximální výkon alespoň 50 kilowatt. V takovém případě bude platit 20 jüanů (asi 53 Kč) na každý watt.
V roce 2008 se Čína podílela na celosvětové výrobě solárních článků asi z jedné třetiny. Podíl evropských výrobců se však podle německé odvětvové publikace Photon snížil na 25,6 procenta. Švýcarská banka UBS zjistila, že čínští výrobci solárních modulů se rychle etablovali na německém trhu. Zatímco před rokem neměli prakticky žádný tržní podíl, nyní jim patří asi 50 procent trhu.
Čínské firmy ve druhém čtvrtletí snížily ceny proti prvním třem měsícům roku asi o 25 procent. Čínské moduly se v průměru prodávají za 1,40 eura (asi 35,80 Kč) za jeden watt, což je skoro o 30 procent méně, než za kolik se prodávají srovnatelné moduly evropských firem.
Náklady čínských výrobců se podle analytiků nyní pohybují od 90 centů do jednoho dolaru (od 16,30 do 18,10 Kč) za jeden watt výrobní kapacity, jinak řečeno za jeden watt bez nákladů na polysilikon.
Největším výrobcem solárních článků na světě je zatím německá společnost Q-Cells. Ta patří mezi evropské výrobce, kteří byli nuceni přesunout část výroby do Asie. Firma kvůli nejistotě zrušila celoroční výhled, stejně jako další čínská společnost Ersol. Ta už si ale zajistila menšinový podíl v čínském výrobci modulů Shanghai Electric Solar Energy. Stejné úmysly mají i další firmy.
Zatímco evropští výrobci solárních článků snižují produkci, konkurence v Asii se připravuje na další expanzi. Základní jmění zvýšily například firmy LDK Solar, Suntech Power Holdings nebo Yingli Green Energy. Všechny tak činí s úmyslem financovat svůj další rozmach.