Energetická náročnost Číny tak klesala rychleji než v prvním čtvrtletí, kdy meziročně klesla o 2,89 procenta. Před rokem činil meziroční pokles 2,88 procenta.
Čínská vláda se snaží, aby ekonomika fungovala efektivněji a země nebyla tolik závislá na dovozu ropy a plynu. Motivací je ale i snaha snížit objem škodlivých emisí, které do ovzduší vypouštějí tamní elektrárny a továrny. Čínská ekonomika zažívá silný růst, který sám o sobě způsobuje, že celková spotřeba energií se zvyšuje.
Čína si stanovila cíl snížit energetickou náročnost v pětiletém období do roku 2010 o 20 procent. Původním požadavkem bylo, aby se náročnost snižovala o čtyři procenta ročně, úřady ale tuto podmínku zrušily, když Čína v roce 2006 tento cíl nesplnila. Cíl snížit náročnost o 20 procent v průběhu zmíněných pěti let ale zůstal v platnosti.
Po nepříliš úspěšném začátku se ale splnění cíle zdá reálnější, protože v roce 2008 se energetická náročnost snížila téměř o pět procent.
V letošním prvním pololetí se energetická náročnost snížila v několika klíčových sektorech, včetně výroby elektřiny, kde klesla o 9,51 procenta. V odvětví těžby ropy a petrochemie klesla o 8,21 procenta, ve výrobě oceli pokles energetické náročnosti dosáhl 8,43 procenta.
Snižování energetické náročnosti je o to pozoruhodnější, že čínská ekonomika silně roste. Někteří ochránci životního prostředí se obávali, že za silnějším hospodářským růstem je z části laxní přístup k dodržování požadavků na ochranu životního prostředí.
V posledních letech nutí Čínu ke snižování energetické náročnosti i řada opatření, jejichž cílem je omezit růst objemu skleníkových plynů, které tamní továrny vypouštějí do ovzduší. Čína je stále ještě zdaleka největším znečišťovatelem životního prostředí a skleníkové plyny, které vypouští, se podílejí na rychlejším oteplování zemského klimatu.
Čína bude středem pozornosti v prosinci, kdy se bude v dánské metropoli Kodani pod patronátem Organizace spojených národů konat mezinárodní konference o klimatických změnách. Tam se budou zástupci jednotlivých zemí snažit o rámcovou dohodu, která by měla problematiku oteplování řešit.
Čína argumentuje tím, že objem škodlivých emisí ve vztahu k počtu obyvatel je historicky nižší než ve vyspělých zemích, které prošly dlouhou industrializací provázenou značným znečišťováním životního prostředí. Čína má snahu získat nejmodernější technologie a finanční pomoc vyspělých zemí, aby její hospodářský růst nebyl provázen nadměrným znečišťováním.