Škoda Power dodá turbíny do slovenských Mochovců za tři mld. Kč

05.08.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 5. srpna (ČTK) - Plzeňská Škoda Power dodá turbíny pro dva nové bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce za téměř tři miliardy korun. Škodovka podepsala smlouvu se společností Slovenské elektrárny (SE), investorem třetího a čtvrtého bloku. První ze čtyř turbín, každou o výkonu 264 megawattů, dodá podnik v polovině roku 2011. Další vývoj se soustřeďuje na návrh nového soustrojí 1200 MW pro připravovanou stavbu nového bloku jaderné elektrárny Temelín, řekl ČTK generální ředitel Škody Power Jiří Zapletal.

"Oblast jaderné energetiky má velký potenciál. V minulém období jsme investovali a stále investujeme stomilionové částky do výzkumu a vývoje. Účastníme se dalších projektů," dodal.

Podnik dodá pro každý z nových bloků dvě turbíny o nominálním výkonu 264 MW. Přípravné práce v Plzni už začaly. Dodávky zahrnují kromě turbín i další zařízení, například řídící systém a montáž.

Dostavba druhého a třetího bloku Mochovců byla plánována již v 90. letech minulého století, poté byl projekt pozastaven. "Oproti původně plánovanému designu bloku se nám podařilo zvýšit výkon o 40 MW na každé z turbín díky moderním konstrukčním postupům a novým technologiím, například metodám lopatkování rotorů," uvedl vedoucí obchodu Daniel Procházka.

Škoda Power, přední světový výrobce turbín, zvýšila díky boomu světové energetiky meziročně své tržby o třetinu na loňských více než 5,6 miliardy korun. Zhruba v této relaci také navýšila hrubý zisk, který předloni činil 620 milionů Kč. Letos plánuje podnik utržit 6,5 miliardy Kč.

SE podepsaly smlouvu s hlavními dodavateli jaderné části třetího a čtvrtého bloku elektrárny Mochovce letos v červnu. Mezi nimi je další plzeňský podnik Škoda JS, který uzavřel kontrakt za více než deset miliard korun. Dodá primární okruh, část palivového hospodářství, vnitřní spojovací potrubí, částečně systém kontroly a řízení a chladící systémy.

Dostavba elektrárny má přijít na téměř 70 miliard korun. Po spuštění obou bloků s výkonem 880 MW v roce 2012 a 2013 budou pokrývat více než pětinu spotřeby elektřiny na Slovensku. Mají především nahradit výpadek dodávek elektřiny po odstavení dvou bloků jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, k němuž se Slovensko zavázalo před vstupem do EU.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK