Tempo propadu tržeb ve srovnání s předchozím měsícem však v eurozóně citelně zpomalilo. Zatímco v květnu obchodníci utržili o 0,5 procenta méně, v červnu to bylo právě o 0,2 procenta. V celé evropské sedmadvacítce se přitom maloobchodní tržby v květnu propadaly dokonce o 0,6 procenta, ale v červnu již mírně rostly.
Meziroční propad je ovšem daleko výraznější. Ve stejném období loňského roku se Evropská unie ještě zdaleka nepotýkala s následky hospodářského propadu jako v současnosti. Maloobchodní tržby se tak v červnu meziročně propadly o 2,4 procenta v eurozóně a o 1,7 procenta v EU.
Obchodníci si přitom v červnu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku "přišli na víc" jen ve čtyřech členských státech EU, přičemž v dalších třinácti se tržby propadly. Data za zbylých deset členských států, včetně České republiky, zatím nejsou k dispozici. Nejlépe se přitom vedlo Rakušanům, kde tržby meziročně v červnu vzrostly o 2,7 procenta, dařilo se i obchodníkům v Británii (nárůst tržeb o 1,8 procenta), Švédsku (plus 1,2 procenta) a Polsku (plus 0,6 procenta).
Největší propad již tradičně zaznamenávají státy, které jsou nejvíce zasažené hospodářským propadem, tedy především země v Pobaltí. V Lotyšsku tržby obchodníků v červnu meziročně poklesly o téměř 30 procent a v Litvě o téměř 20 procent.
Tržby z potravin, nápojů a tabáků v červnu meziměsíčně klesly o 0,2 procenta v eurozóně a stagnovaly v EU. Ve zbylém sektoru se naopak v eurozóně meziměsíčně propadly o 0,2 procenta, ale v EU vzrostly o 0,3 procenta.