Nezaměstnanost pak podle analytiků kvůli pokračující recesi a i příchodu absolventů na trh práce stoupla z červnových osmi procent na 8,3 až 8,4 procenta. "Míra nezaměstnanosti se tak vrací tam, kde byla naposledy v dubnu 2006," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Údaje o inflaci zveřejní v pondělí 10. srpna Český statistický úřad. Data o nezaměstnanosti pak ve stejný den ministerstvo práce a sociálních věcí.
"V červenci se spotřebitelské ceny pravděpodobně opět velmi mírně snížily, a to především díky zlevnění zemního plynu pro domácnosti, sezónním výprodejům a také levnějším potravinám," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zároveň upozornil, že po vyloučení deregulace žádná inflace de facto v ČR není a tržní ceny klesají.
"Meziroční inflace si v letošním 3. čtvrtletí sáhne na své lokální minimum, a to díky vlivu cen energií pro domácnosti, pohonných hmot a potravin. Nicméně, v závěrečném čtvrtletí letošního roku se inflace vydá k růstu," uvedl analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.
Pokles poptávky se tak podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské projevuje už naplno i v cenách. "Navíc za výrazným utlumením meziročního růstu cen stojí i vysoká srovnávací základna z loňského roku," uvedla.
Zatímco inflace tak ekonomiku v současnosti neohrožuje, nezaměstnanost je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka problémem. V červenci se podle něj i většiny dalších analytiků zvýšila míra nezaměstnanosti na 8,4 procenta z osmi procent na konci června. "Polovinu pohybu vzhůru má na svědomí sezónnost, tedy čerství absolventi škol a učilišť, druhá půlka padá na vrub recese," uvedl.
Vzhledem k dopadům recese na trh práce ovšem dosáhne míra nezaměstnanosti v české ekonomice podle Jáče svého vrcholu až počátkem jara příštího roku. Do konce roku by se mohla míra nezaměstnanosti podle Marka vyšplhat na 9,5 procenta, na počátku příštího roku pak podle odhadů analytiků může překonat desetiprocentní hranici.