Základní balík peněz k rozdělení pro klíčové zaměstnance firmy včetně nejvyššího vedení bude v letošním roce 70 procent z ročního platu, a to pokud hospodaření aerolinek skončí větší ztrátou než 450 milionů Kč. Uzavřou-li ČSA v plánované ztrátě 450 milionů Kč a menší, posouvá se měřítko na 100 procent. V případě nuly a zisku na 130 procent, píše MfD.
Loni byl pro manažery tento balík prostředků k rozdělení na ročních odměnách podle deníku nastaven vzhledem k lepším ekonomickým podmínkám výrazně tvrdším způsobem. V nejhorším případě bylo k rozdělení jen 40 procent ročního výdělku, což se také v případě managementu stalo.
ČSA sice vykázaly zisk 500 milionů korun - a tak by šéfové mohli mít nárok na 130 procent své roční mzdy, ale při výpočtu bonusu se do zisku nezapočítává hodnota prodaného majetku, čímž manažeři při rozdělování zisku spadli na základních 40 procent. Lašákova měsíční mzda díky tomu vzrostla za 300.000 Kč na 420.000 Kč. Přesná výše ročního bonusu pro konkrétního zaměstnance závisí na jeho postavení ve firmě a plnění osobních úkolů.
Deník uvedl, že Lašák nová pravidla odměňování schválil jen krátce poté, co se vedení aerolinek po dlouhých tahanicích se zaměstnanci kvůli krizi na plošném snížení platů o pět procent. V prosinci si představenstvo základní platy snížilo o 15 procent, ale vzhledem k novým pravidlům je možné, že celkový příjem manažerů přes toto snížení platů vzroste.
Mluvčí aerolinek Hana Hejsková listu sdělila, že maximální výše bonusu bude letos 70 procent, což je podle ní méně než loni. Systém odměňování manažerů podle MfD pobouřil řadu odborových organizací ČSA. Podle lidí, kteří se odměňováním manažerů zabývají, není obvyklé, aby měli šéfové v době, kdy je podnik ve ztrátě, vyšší odměny.
ČSA jsou nyní v procesu privatizace, která by měla skončit na podzim. Firma ve čtvrtletí vykázala ztrátu 1,3 miliardy Kč.