"Velký objem informací a dat z našeho ocelářského sektoru nalezený v počítačích firmy Rio Tinto a rozsáhlé narušení naší hospodářské bezpečnosti a zájmů jsou zcela zjevné," uvedl úřad. Dodal, že důsledkem špehování byly vyšší náklady čínských výrobců oceli na dovoz železné rudy.
Zadržení zaměstnanci údajně podpláceli manažery z čínských oceláren, aby získali státní tajemství týkající se jednání o cenách železné rudy. Společnost Rio Tinto to však popírá a tvrdí, že zaměstnanci neudělali nic neetického, napsala agentura Reuters. Zadrženými pracovníky jsou tři Číňané a jeden Australan.
Obvinění ze špionáže se objevila poté, co Rio Tinto zrušilo plány na spojení s čínským konkurentem Chinalco v hodnotě 19,5 miliardy dolarů (355 miliard Kč). Transakce podle akcionářů zvýhodňovala čínský podnik a mohla poskytnout Číně větší vliv na ceny klíčových komodit, jako je železná ruda. Zadržení zaměstnanců vyvolalo obavy ohledně podnikání v Číně a vyvolalo napětí mezi Čínou a Austrálii. Nemělo však výraznější dopad na cenu akcií společnosti Rio Tinto.